To największa i jedna z najdroższych inwestycji w Krakowie ostatnich lat. 22 lutego rusza budowa Trasy Łagiewnickiej

13-02-2018

Gigantyczna inwestycja drogowa może odciąć Kurdwanów od tramwajów. Chodzi o Trasę Łagiewnicką, która połączy tę część Krakowa z Ruczajem.

Podziel się ze znajomymi
Wizualizacja Trasy Łagiewnickiej, Budimex
Wizualizacja Trasy Łagiewnickiej, Budimex
Mieszkańcy południowej dzielnicy mogą nie odjechać ze swojej pętli przez budowę torów, które poprowadzą wzdłuż planowanej drogi. - Prace związane z budową linii tramwajowej to jest kamień milowy dla tej inwestycji. Będziemy na pewno prowadzili prace na Kurdwanowie i rozważane jest to, że pętla tramwajowa zostanie wyłączona - mówi Ryszard Śmiałek, dyrektor spółki powołanej do budowy trasy. Możliwe jednak, że z Kurdwanowa odjadą składy dwukierunkowe, które do poruszania się w obie strony nie będą potrzebowały pętli.

Krakowianie najmocniej odczują utrudnienia w wakacje. Wtedy też możliwe są pierwsze wyłączenia pasów istniejących ulic - między innymi Grota Roweckiego i Zakopiańskiej. Czy warto jednak płacić taką cenę? Wątpliwości ma Jacek Mosakowski z Platformy Komunikacyjnej Krakowa. - Czy ona rzeczywiście da radę i spełni swoje zadanie? Czy zamiast usprawnić ruch w tym rejonie, nie dociąży jeszcze okolic? Jest ryzyko, że przeniesie się tam część ruchu z czwartej obwodnicy Krakowa, czyli autostrady A4 i trasy S7, wpychając auta bliżej centrum. A polityka miasta jest przecież odwrotna - powinniśmy zachęcać kierowców do objeżdżania centrum - argumentuje.

Prace przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji mają zacząć się 22 lutego. 3,5 kilometra nowej drogi będzie kosztować około miliarda złotych. Ma ona powstać do 2020 roku.
Posłuchaj materiału Marcela Wandasa

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto