Są pierwsze wyniki kontroli kominów przez drony - czujniki nie wykryły spalania odpadów

04-04-2018

Straż miejska prowadzi kontrole dymów kominowych w Krakowie z pomocą dronów. Zbadała już dym z 600 domków jednorodzinnych, między innymi w Skotnikach, Witkowicach i Starym Bieżanowie.

Podziel się ze znajomymi
Fot. blankovicvonshivas via Foter.com / CC BY-ND
Fot. blankovicvonshivas via Foter.com / CC BY-ND
Cała akcja trwała w sumie cztery dni. - Wyniki kontroli są zaskakujące. W żadnym przypadku nie stwierdzono spalania odpadów. Co prawda straż miejska interweniowała w kilku sytuacjach, ale były to drobne sprawy, związane z brakiem certyfikatów jakości paliwa - mówi doradca prezydenta Krakowa do spraw jakości powietrza Paweł Ścigalski.

Wyniki kontroli mogłyby świadczyć o tym, że krakowianie wzorowo dbają o jakość spalanych w piecach paliw. Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego tłumaczy to jednak czymś innym. - Te testy zaczęły się dosyć późno, w połowie marca, czyli de facto już po zakończeniu sezonu grzewczego. One miałyby dużo większy sens w momencie, kiedy mieszkańcy intensywnie palą w piecach - wyjaśnia.

Guła ma nadzieję, że następnym razem miasto wyśle drony na zwiad w środku sezonu grzewczego. Kiedy to nastąpi i w jakich dzielnicach? Miasto odpowiada, że wszystko zależy od tego ile i skąd przyjdzie zgłoszeń o podejrzanym dymie kominowym.
Posłuchaj materiału Jakuba Paducha

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto