Zniknęły podczas wojny, teraz udało się je odnaleźć

13-04-2018

Mowa o obrazach z Muzeum Narodowego w Krakowie, na trop których wpadli Stołeczni Policjanci. W tym roku mundurowi ujawnili już trzy zaginione dzieła sztuki. Teraz trwają ich badania.

Podziel się ze znajomymi
Obraz zabezpieczony przez policjantów
Obraz zabezpieczony przez policjantów | fot. Komenda Stołeczna Policji
Tym razem chodzi o dwa obrazy. To "Pejzaż z okolic Neapolu" Iwana Trusza oraz "Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego" pędzla Kazimierza Pochwalskiego. Były w domach aukcyjnych w Stolicy. Informację o tym przekazało policji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstępnej weryfikacji autentyczności dzieł dokonali pracownicy resortu oraz Zamku Królewskiego w Warszawie. O tym, czy to rzeczywiście oryginały zdecydują dalsze ekspertyzy. Oba obrazy zaginęły w okresie II wojny Światowej. Były własnością krakowskiego Muzeum Narodowego. Śledztwo w tej sprawie nadzorują dwie Prokuratury Rejonowe - Warszawa-Śródmieście oraz Warszawa Śródmieście-Północ.

Komenda Stołeczna Policji od lat zajmuje się poszukiwaniem dzieł sztuki, które podczas wojny zniknęły z muzeów oraz innych kolekcji i słuch po nich zaginął. Funkcjonariusze współpracują w tej kwestii nie tylko z resortem kultury, ale także Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, galeriami i osobami prywatnymi. Dzięki takim działaniom, w styczni udało się odnaleźć obraz Józefa Pankiewicza, który występował pod dwoma tytułami "Martwa natura z araukarią" lub "Ananas". Po blisko osiemdziesięciu latach został ujawniony w jednej z prywatnych kolekcji.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto