Możesz zachipować pupila

17-04-2018

Zabiegi są bezpłatne. Pieniądze wykłada warszawski ratusz. Chodzi o walkę z bezdomnością psów i kotów.

Podziel się ze znajomymi
Możesz zachipować pupila
Możesz zachipować pupila | fot. archiwum
W inicjatywie bierze udział 31 lecznic weterynaryjnych z całej Stolicy. Dzięki elektronicznemu znakowaniu łatwiej odnaleźć właściciela zwierzęcia, jeśli się ono zgubi. Przy okazji ratusz zachęca też do kastracji i sterylizacji zwierząt. To zapobiega ich niekontrolowanemu rozmnażaniu się. Nie od dziś bowiem wiadomo, że psa czy kota trudno w stu procentach upilnować. Niechciane potomstwo często staje się bezdomne lub pada ofiarą bezdusznych działań człowieka - są przywiązywane do drzew, zakopywane żywcem czy topione w zbiornikach wodnych. Dzięki bezpłatnej kastracji i sterylizacji takich skutków można uniknąć. Żeby zachipować zwierzę, trzeba wypełnić specjalny formularz, który zweryfikuje czy mieszkamy w Warszawie. Do kastracji i sterylizacji są już potrzebne Karta Warszawiaka lub Karta Młodego Warszawiaka.

Z problemem bezdomności poprzez chipowanie, kastrację i sterylizację walczą nie tylko warszawscy urzędnicy. Działająca w Piasecznie fundacja "Rasowy Kundel" oprócz znajdowania domów dla niechcianych zwierząt, stara się uświadamiać właścicieli psów i kotów na temat zabiegów. To szczególnie potrzebne na terenach wiejskich, gdzie psy chodzą bez smyczy czy mogą łatwo pokonać ogrodzenie posesji. Rodzenie się kolejnych psich i kocich pokoleń sprzyja powstawaniu bezdomności i nie sprzyja zdrowiu samic. Te coraz częściej chorują na przykład na nowotwory. Sterylizacja - według specjalistów - pozwala temu zapobiec.

W samej tylko warszawie w ubiegłym roku do schroniska na Paluchu trafiło w ubiegłym roku ponad 2,5 tysiąca psów i ponad 1,4 tysiąca kotów. Niecałe 1200 zwierząt wróciło do właścicieli. Nowy dom znalazło ponad 2,6 tysiąca czworonogów.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto