80. rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli

17-04-2018

To patron Polski i męczennik. Jego relikwie są w Warszawie. Z okazji jubileuszu będzie Msza Święta.

Podziel się ze znajomymi
80. rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli
80. rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli | źródło: Sanktuarium św. Andrzeja Boboli
Uroczysta Msza Święta będzie dziś (17.04) w stołecznym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ulicy Rakowieckiej. To właśnie w tej świątyni spoczywają jego relikwie zachowane w całości. Mszy o godzinie 19 przewodniczył będzie biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki. Św. Andrzej Bobola został kanonizowany 17 kwietnia 1938 roku w Rzymie przez papieża Piusa XI. Patronem Polski został w 2002 roku.

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI. i XVII. wieku. Urodził się w Strachocinie koło Sanoka 30 listopada 1591 roku. Kiedy miał 20 lat, wstąpił do jezuitów w Wilnie. Tam tez studiował. Był kaznodzieją, spowiednikiem i wychowawcą młodzieży. Dążył do pojednania prawosławnych z katolikami. Święcenia kapłańskie przyjął w 1622 roku i jako misjonarz przemierzał Polskę, Białoruś i Litwę.

Niósł Boga do ludzi opuszczonych. Za wiarę poniósł męczeńską śmierć. Zginął z ręki Kozaków 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Najpierw został schwytany, a potem był okrutnie torturowany. Poniósł śmierć na rynku miejskim. Był powieszony za nogi głową w dół i zabity szablą

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto