Jak poradzić sobie ze śmieciami?

16-05-2018

Nad tym zastanawiają się władze samorządu województwa. Przygotowują Plan Gospodarki Odpadami dla Mazowsza. Chodzi o to by wspierać ekologiczne rozwiązania.

Podziel się ze znajomymi
Śmieci
Śmieci | fot. Paweł Grabowski/freeimages.com
Urząd Marszałkowski chce, by w całym województwie gminy spełniały wszystkie krajowe i europejskie wymogi dotyczące radzenia sobie ze śmieciami. Głównym założeniem przygotowywanego planu jest doprowadzenie do gospodarki w obiegu zamkniętym. To oznacza jak najbardziej efektywne wykorzystanie surowców. Po to, by wykorzystać je do ponownego użycia. Tak jest najczęściej z papierem, szkłem, metalem czy plastikiem.

Żeby tak się stało samorządy muszą myśleć o budowaniu instalacji przetwarzania odpadów. Dzięki temu łatwiej odzyskać surowce ze śmieci. Zmniejsza się też dzięki temu obszar, na którym składowane są odpady. Surowce można sprzedawać prywatnym firmom i zarabiać na tym. Z kolei środowisko nie będzie musiało ponosić kolejnych kosztów produkcji na przykład tworzyw sztucznych. Ogromną rolę odgrywa też świadomość społeczna i edukacja od najmłodszych lat. Dzięki takim działaniom młodsze i starsze pokolenia uczą się odpowiedniego segregowania odpadów. To pozwala skrócić drogę surowcom wtórnym od kosza na śmieci do ponownego przetworzenia.

Samorząd województwa przeprowadził konsultacje społeczne dotyczące Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza. Podczas nich, urzędnicy zebrali ponad 600 uwag. Teraz są one analizowane przez specjalnie powołany do tego zespół. Tworzą go między innymi specjaliści ze Szkoły Głównej Handlowej. Prace mają zakończyć na przełomie maja i czerwca. Wtedy gotowy już dokument trafi do Ministerstwa Środowiska. Resort będzie go opiniował.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto