Poznaj historie gdańskich dzielnic

14-06-2018

Od najbliższej soboty do końca lata na Starym Przedmieściu w Gdańsku będzie można oglądać wystawę plenerową „Historie gdańskich dzielnic – Stare Przedmieście”.

Podziel się ze znajomymi
Widok nowego gmachu Szkoły Podstawowej przy ul. Żabi Kruk w Gdańsku, 1963 r., z kroniki Szkoły Podstawowej nr 67 w Gdańsku
Widok nowego gmachu Szkoły Podstawowej przy ul. Żabi Kruk w Gdańsku, 1963 r., z kroniki Szkoły Podstawowej nr 67 w Gdańsku
 O dziejach dzielnicy będzie można dowiedzieć się także podczas bezpłatnych spacerów edukacyjnych oraz wykładów naukowców. Otwarcie wystawy plenerowej w sobotę o godz. 13.00 przy Szkole Podstawowej nr 67 przy ul. Żabi Kruk 5 w Gdańsku. Pół godziny później sprzed szkoły wyruszy spacer historyczny po Starym Przedmieściu.

– Historie Gdańskich Dzielnic to niezwykle ważne i perspektywiczne przedsięwzięcie, które ma na celu budowanie tożsamości gdańszczan w miejscach ich zamieszkania. Obserwując rozwój przestrzenny i architektoniczny Gdańska mamy świadomość, że dziejące się zmiany modyfikują albo zacierają historyczne walory dawnej przestrzeni, dlatego między innymi w zeszłym roku podjęliśmy decyzję, aby opowiedzieć o Chełmie. W tym roku zapraszamy do zapoznania się z historią Starego Przedmieścia – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Podwalem Przedmiejskim na północy a wodami Motławy na wschodzie. Od południa dzielnica ograniczona jest pasmem fortyfikacji z Bramą Nizinną, od zachodu zaś – Kanałem Raduni. W latach 1420–1454 funkcjonowało określenie Nowe Miasto, wyparte przez Przedmieście (niem. Vorstadt). Współczesna nazwa obowiązuje od 1949 roku, z dodanym określeniem „Stare”.

Projekt Historie Gdańskich Dzielnic to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Gdańska oraz Biura Rozwoju Gdańska, w który włączane są Rady poszczególnych dzielnic.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto