Murale na szybach wind

13-07-2018

Tak jest teraz przy dwóch stacjach metra na Ursynowie. Wszystko w ramach budżetu partycypacyjnego. Projekt zgłosili i wybrali w głosowaniu mieszkańcy dzielnicy.

Podziel się ze znajomymi
Murale na szybach wind
Murale na szybach wind | fot. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie
Wielkie portrety Juliana Ursyna Niemcewicza, rotmistrza Witolda Pileckiego, Marii Grzegorzewskiej oraz kryptologów, którzy złamali kod Enigmy podziwiać można na szybach wind u wejścia do stacji metra Imielin i Stokłosy. To w ramach projektu „Murale metra – pociąg do sztuki”. Pomysł wyszedł w budżecie partycypacyjnym od samych mieszkańców Ursynowa, a realizacją zajął się Zarząd Transportu Miejskiego. W ten sposób udało się ożywić szare elewacje wind. Teraz jest estetyczniej i okolica nabrała koloru.

Postacie z murali są ściśle związane z dzielnicą. Julian Ursyn Niemcewicz to patron dzielnicy, od którego pochodzi jej nazwa, bo był właścicielem jednego z folwarków na terenie dzisiejszego Ursynowa. Wybitna pedagog – Maria Grzegorzewska – jest patronką jednej z ulic w dzielnicy. Kryptolodzy pracowali w ośrodku łamania szyfrów na terenie dzisiejszych Pyr, a rotmistrz Pilecki także jest jednym z patronów głównego traktu Ursynowa.

Murale zostały wykonane ze specjalnych farb. Te są odporne na działanie warunków atmosferycznych takich, jak deszcz, mróz czy palące słońce. Autorami dzieł są streetartowcy. Przygotowanie portretów kosztowało w sumie blisko 50 tysięcy złotych.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto