Uroczystości rocznicowe i odpustowe we Fromborku

14-08-2018

W tym roku mija 775 lat od ustanowienia diecezji warmińskiej, którą w roku 1992 św. Jan Paweł II podniósł do rangi archidiecezji i erygował Metropolię Warmińską. Uroczystości odpustowe i rocznicowe rozpoczną się już dziś, 14 sierpnia, a zakończą się 15 sierpnia.

Podziel się ze znajomymi
rpol
rpol
29 lipca 1243 r. papież Innocenty IV upoważnił swojego legata Wilhelma z Modeny do podzielenia Prusy na trzy diecezje: pomezańską, sambijską i warmińską. Listem do Krzyżaków z października 1243 papież potwierdził ustanowienie diecezji.

Pierwszy kościół katedralny we Fromborku p.w. Najświętszej Maryi Panny został zbudowany za czasów biskupa Fleminga, który przeniósł tu katedrę z Braniewa w roku 1288. W tym roku mija 730 lat od tego momentu. Obecnie istniejącą katedrę zaczął budować biskup Henryk Wogenap w 1329 roku, na fundamentach pierwszej świątyni. Prezbiterium – najstarsza część katedry – zostało poświęcone w 1342 roku przez bp Hermana z Pragi, o czym świadczy pamiątkowa płyta. Budowę katedry ukończył biskup Henryk III Sorbon w 1388 roku, o czym informuje fryz terakotowy obiegający kruchtę zachodnią. Mija 630 lat od zakończenia budowy katery.

W atmosferze skupienia i radości z tak długiego trwania opieki Najświętszej Maryi Panny nad Archidiecezją i miastem, nazywanym Grodem Naszej Pani (Castrum Dominae Nostrae), w dniu 14.08.2018 roku o godzinie 20:30 pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego Józefa Górzyńskiego wyruszy z katedry do portu procesja z figurą Najświętszej Maryi Panny. Tam odbędzie się Apel Maryjny, a figura wypłynie w asyście rybaków na wody Zalewu Wiślanego.

Msza odpustowa w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dniu 15.08.2018 roku z udziałem Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego Józefa Górzyńskiego i Kanoników Warmińskiej Kapituły Katedralnej zostanie odprawiona o godz. 11:00.

Pełen radości charakter święta podkreśli doroczny, największy na Warmii jarmark, który rozstawi się na ulicach Katedralnej i Krasickiego, a także „Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta „Torpeda” (do Zadań Specjalnych). Orkiestra przyjedzie do Fromborka z Tczewa, gdzie powstała 10 lat temu w tczewskiej Fabryce Sztuk. Jej kapelmistrzem jest Radosław Kornas. Zespół wrósł w krajobraz kulturalny Pomorza, a jego działalność była wielokrotnie nagradzana.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto