Metropolita Warszawski udał się z wizytą do Mołdawii

10-10-2018

Kardynał Kazimierz Nycz spędzi tam cztery dni. Otrzymał zaproszenie od biskupa z Kiszyniowa Antona Coşa. Okazją jest stulecie polskiej niepodległości.

Podziel się ze znajomymi
Metropolita Warszawski udał się z wizytą do Mołdawii
Metropolita Warszawski udał się z wizytą do Mołdawii | fot. Archidiecejza Warszawska
Metropolita ma zapoznać się z sytuacją mołdawskiego Kościoła, wspólnot polskich i mieszkańców tego kraju. W tym roku obchodzimy bowiem setna rocznicę odzyskania niepodległości w Polsce, ale także Mołdawia świętuje 25-lecie struktur diecezjalnych. Przed wizytą, kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że chce się "spotkać z Kościołem mołdawskim, który jest Kościołem mniejszościowym, i przeżyć razem z nimi te podwójne uroczystości”.

Już wczoraj (09.10), od razu po przybyciu do Kiszyniowa, Metropolita spotkał się z tamtejszą Polonią. W siedzibie diecezji kiszyniowskiej, obejmującej całą Mołdawię, katolicy zaprezentują siebie i swoją działalność w tym kraju. Przewodniczył też Mszy Świętej w katedrze Opatrzności Bożej w Kiszyniowie. Wziął również udział w spotkaniu w ambasadzie RP.

Na dziś z kolei (10.10) zaplanowano zapoznanie kardynała Nycza z dziełami, które prowadzi diecezja kiszyniowska. Metropolita złoży wizytę także w parafiach regionu naddniestrzańskiego. To tam głównie mieszkają Polacy, bo północna część tego regionu była w granicach naszego kraju aż do drugiego rozbioru. O 17:30 ma się odbyć Msza Święta w Rybnicy z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. W czwartek (11.10) będą odwiedziny między innymi w parafii w Styrczy. To wieś założona pod koniec XIX. Wieku przez Polaków. Są tam ich nagrobki, które być może przejdą renowację. Ostatniego zaś dnia wizyty (12.10) będzie liturgia w języku polskim w kiszyniowskiej katedrze. Metropolita Warszawski odwiedzi też Bibliotekę Polską i złoży kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto