Duchowni i naukowcy dyskutowali na temat spowiedzi

08-11-2018

To podczas międzynarodowej konferencji na UKSW. Przebiegała pod hasłem „Penitencjaria apostolska – Trybunał Miłosierdzia w służbie Kościoła”. Jakie pojawiły się wnioski?

Podziel się ze znajomymi
Duchowni i naukowcy dyskutowali na temat spowiedzi
Duchowni i naukowcy dyskutowali na temat spowiedzi | fot. Archidiecezja Warszawska
Według uczestników spotkania potrzebne jest między innymi ułatwienie wiernym dostępu do spowiedzi. Chodzi między innymi o godziny, w których można przystąpić do sakramentu pokuty. Ojciec Piotr Jordan Śliwiński z Kapucyńskiej Szkoły dla Spowiedników tłumaczył, że chociaż spowiedź wciąż uznawana jest w Polsce za ważną, to liczba osób, które do niej przystępują maleje. Powodów tego zjawiska może być to, że kapłani urządzają spowiedź od lat na przykład przed Mszą Świętą przed godziną 18, gdy wierni akurat zwykle o tej porze wracają dopiero z pracy. W dzisiejszych czasach realny moment dostępności wiernych przesunął się na czas między 19 a 20.

Poruszona została też kwestia tego, że dorośli spowiadają się dziś według tych samych schematów, których nauczyli się, jako dzieci. Trzeba pokazywać im, jak w dorosłym życiu mogą przeżywać sakrament pokuty. Niezbędne w tej kwestii mogą okazać się pomoce dla wiernych w postaci na przykład ulotek czy stron internetowych o dobrym przygotowaniu rachunku sumienia. Ważny jest też język kierowany do ludzi, zwłaszcza młodych. Często nie rozumieją, co chce przekazać im spowiednik. Najprostszym rozwiązaniem są klarowne i jasne wypowiedzi spowiedników kierowane do osób po drugiej stronie konfesjonału. Prosty język potrafi bowiem czynić w tej kwestii wiele dobrego. Po konferencji pozostanie ślad. Ma bowiem zostać przygotowana publikacja dotycząca wielu aspektów sakramentu pokuty.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto