Święto Niepodległości w Archidiecezji Warszawskiej

09-11-2018

Uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się w Świątyni Opatrzności Bożej. Będą miały rangę państwową. Mszy Świętej przewodniczył będzie Kardynał Kazimierz Nycz.

Podziel się ze znajomymi
Świeca Niepodległości
Świeca Niepodległości | fot. Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
 Świętowanie w Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano na 11 listopada na godzinę 9:00. Podczas uroczystej Eucharystii zapalona zostanie Świeca Niepodległości. Jest ona darem papieża Piusa IX. Została podarowana polskiemu kościołowi w okresie zaborów z przeznaczeniem do zapalenia jej w wolnej już Polsce. Świecę w niedzielę (11.11) wspólnie zapalą Prezydent RP – Andrzej Duda – wraz z Metropolitą Warszawskim. W trakcie Mszy Świętej będą składane modlitwy dziękczynne za wolną Ojczyznę.

Po uroczystej liturgii, zaplanowano sadzenie siedmiu dębów Ojców Wolności. To pomysł Instytutu Pamięci Narodowej. Drzewa będą symbolizowały osoby, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez nasz kraj dokładnie 100 lat temu. W tej uroczystości udział wezmą: Prezydent RP, szef rządu oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Stronę kościelną reprezentować będą Nuncjusz Apostolski w Polsce Arcybiskup Salvatore Pennacchio i Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz.

Wierni także będą mogli szczególnie uczcić ten dzień. Dokładnie o 19:18 w swoich domach i parafiach zapalą miniaturowe kopie Świecy Niepodległości. Zostały one przygotowane specjalnie na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. Będzie to dziękczynienie za wolny kraj i prośba o dalszą Bożą opiekę nad Polską.

W Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano także niezwykły koncert. W jej murach zabrzmi skomponowane specjalnie na tę okazję dzieło Pawła Muzyki. Mowa o światowej premierze wielkiej formy oratoryjnej „Missa Solemnis”. To wotum wdzięczności z okazji stulecia polskiej niepodległości. Koncert rozpocznie się o godzinie. 17:00. Oratorium wykona orkiestra Sinfonia Viva pod kierunkiem Tomasza Tokarczyka wraz z chórem Filharmonii Narodowej i solistami. Godzinę później, punktualnie o 18 w Świątyni Opatrzności śpiewane będą pieśni patriotyczne i religijne.

Z kolei w bazylice Świętego Krzyża w niedzielę (11.11) o godzinie 20:00 będzie światowa premiera „Quem Queritis”. To dzieło przygotowane przez Ryszarda Peryta i Polską Operę Kameralną. Nawiązuje ono do źródeł teatru i muzyki polskiej To wybór polskich utworów pochodzących z XVI i XVII wieku oraz fragmentów biblijnych. Muzycznie Święto Niepodległości obchodzić będzie również parafia Świętej Katarzyny na Służewie. Tam koncert o godzinie 19:00.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto