Hyundai zwycięzcą tramwajowego przetargu

11-02-2019

Koreańska firma dostarczy pojazdy dla Warszawy. Złożyła najkorzystniejszą ofertę w rozpisanym po raz drugi przetargu. Kiedy można spodziewać się nowych tramwajów w Stolicy?

Podziel się ze znajomymi
Tramwaj oferowany przez firmę Hyundai
Tramwaj oferowany przez firmę Hyundai | Źródło: Materiały prasowe
Na pierwsze pojazdy wyprodukowane w ramach tego zamówienia poczekamy aż do końca października 2022 roku. Wszystkie powinny dotrzeć do Stolicy zaś w 2023. W sumie będzie ich co najmniej 123, ale tramwaje chcą zakupić nawet 213 tramwajów. Wszystko dlatego, że wagony obsłużą nowe linie do Wilanowa, na Gocław i Zieloną Białołękę. Będą kosztowały 1 miliard 852 miliony złotych netto. Część tej kwoty pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Tramwaje Warszawskie zamawiają trzy typy wagonów. To jednokierunkowe pojazdy o długości 33 metrów (18 sztuk z opcją na zamówienie dodatkowych 45 sztuk) i długości 24 metrów (20 sztuk). Najwięcej będzie jednak tramwajów dwukierunkowych o długości 33 metrów (85 sztuk z opcją na zamówienie kolejnych 45 sztuk). Wszystko po to, by mogły one obsługiwać odcinki tras bez konieczności zawracania na pętlach. Będą funkcjonowały tak, jak aktualnie dwukierunkowe pojazdy Pesa Jazz – zmienią tor dzięki przekładką (jak np. na pętli Nowodwory), a motorniczy zmieni kabinę, by ruszyć w drogę powrotną.

To już drugie podejście do zakupu nowych tramwajów dla Warszawy. Pierwsze zakończyło się ogromną klęską. Było oprotestowane niemal przez wszystkich uczestników przetargu, przez co kupno tramwajów opóźniło się o blisko rok. Tramwaje Warszawskie liczą na to, że teraz umowę będzie można podpisać bez większych przeszkód w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto