Zima wróciła do Zakopanego

07-03-2019

Nadal obowiązkowym wyposażeniem turysty w Tatrach są raki, czekan i zestaw lawinowy

Podziel się ze znajomymi
Vysoke Tatry
Vysoke Tatry | wikimedia commons
Pod Giewontem spadło 5 centymetrów świeżego śniegu, a w Tatrach nawet 15 centymetrów. O ile dla mieszkańców innych rejonów Polski śnieg w marcu może wydawać się już dziwny, o tyle w Zakopanem to normalne. Pod Giewontem zima nie daje za wygraną.

W Tatrach nadal w pełni zimowe warunki. Na kasprowym Wierchu leży ponad 180 centymetrów śniegu. Nadal jest niebezpiecznie.

- Mamy pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. To jest też oczywiście stopień zagrożenia - jeśli na ekstremalnie stromych stokach wejdzie się na jakąś poduszkę nawianego śniegu, to można z tym śniegiem zjechać. To nawet nie ten opad jest groźny, tylko ten wiatr, który od kilku dni wieje i przenosi śnieg na zawietrzną stronę - to jest bardzo niebezpieczne - ostrzega Mieczysław Ziach, zastępca naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Nadal obowiązkowym wyposażeniem turysty w Tatrach są raki, czekan i zestaw lawinowy, czyli sonda, łopatka i detektor lawinowy. Według prognoz w górach słoneczna aura ma sie utrzymywać przez najbliższe dni. Jednak w weekend znów może spaść śnieg.


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto