W marcu i kwietniu kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych w regionie

15-03-2019

Są to pochówki prochów dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia. W przypadku, gdy z różnych powodów, rodzice zrzekają się prawa do pochówku, obowiązkiem gminy jest godne pochowanie tych dzieci.

Podziel się ze znajomymi
Pomnik Dzieci Utraconych w Wałczu
Pomnik Dzieci Utraconych w Wałczu
W marcu w Koszalinie, Pile, Słupsku, Wałczu, a w kwietniu w Szczecinku odbędą się zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych.

Są to pochówki prochów dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia. W przypadku, gdy z różnych powodów, rodzice zrzekają się prawa do pochówku, obowiązkiem gminy, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym, jest godne pochowanie ciał tych dzieci na cmentarzu. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka w sobotę 23 marca o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochowane zostaną prochy 81 dzieci. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już siedemnasty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3227 dzieci.

Dziewiąty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 23 marca w Pile. Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Następnie, po Eucharystii uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 141 dzieci utraconych. Teraz pochowanych zostanie 5 dzieci. Pogrzeby te odbywają się dwa razy do roku na koszt gminy. To na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

Również w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 23 marca o godz. 11.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 12.15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się osiem pochówków, podczas których w sumie pochowano 421 dzieci. Podczas najbliższego pogrzebu pochowanych zostanie ponad 50 dzieci.

Drugi zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 25 marca (poniedziałek) w Wałczu. Prochy dzieci zostaną pochowane w grobowcu znajdującym się cmentarzu na Dolnym Mieście. Szczegóły wkrótce. Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu pochowano prochy 70 dzieci.

W Szczecinku ósmy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w sobotę 13 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. Do tej pory pochowano prochy 115 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.

Alicja Górska

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto