D. Czaja: Pomniki są ważne. Nie tylko dla turystów, ale też dla najmłodszych głogowian

15-03-2019

Najpierw Joachim Pastorius, potem Kasper Elyan. Znani głogowianie będą mieli swoje pomniki w mieście. To za sprawą inicjatywy zgłoszonej w ramach Budżetu Obywatelskiego. Rozmawiamy o tym z Dariuszem Czają z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, pomysłodawcą projektu.

Podziel się ze znajomymi
fot. Dariusz Czaja
fot. Dariusz Czaja
Radio Plus: Powiedz nam więcej o tej inicjatywie. Skąd się wzięła?

Dariusz Czaja: Pomysł zrodził się już kilka lat temu, ale w realizacji pomogło uruchomienie Budżetu Obywatelskiego. Zgłosiłem projekt, okazało się, że głogowianie go poparli.

RPG: Kim był Joachim Pastorius?

DCz: Człowiekiem orkiestrą. Żył w siedemnastym wieku, urodził się w Głogowie w 1611 roku. Jak na tamte czasy, zrobił dużą karierę. Był m.in. nadwornym sekretarzem i historiografem królów Rzeczypospolitej – Wazów - Władysława IV i Jana Kazimierza. Był także dyplomatą i posłem, który negocjował warunki pokojowe po potopie szwedzkim. To nie wszystko, był lekarzem oraz historykiem, który napisał pierwszy podręcznik do historii Polski. Pomnik pojawi się na skwerze Zygmunta Starego, który z kolei był księciem głogowskim zanim został królem.

RPG: Na Pastoriusie nie koniec. Niebawem kolejny pomnik, prawda?

DCz: Tak, to również zadanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Powstanie monument Kaspra Elyana, głogowianina, żyjącego w piętnastym wieku. Był przede wszystkim pierwszym drukarzem na Śląsku, który wydrukował jako pierwszy na ziemiach polskich tekst w naszym języku. Na początku były to modlitwy - „Ojcze Nasz” czy „Zdrowaś Maryjo”.

RPG: Czy są już pomysły na upamiętnienie kolejnych znanych mieszkańców naszego miasta?

DCz: Warto przypomnieć, że mamy już pomnik Jana z Głogowa, nauczyciela Mikołaja Kopernika. Oczywiście, że myślimy o kolejnych, ale nie chciałbym jeszcze zdradzać o kogo chodzi. Chciałbym, żeby była to kolejna atrakcja dla turystów, ale także ścieżka dydaktyczno-edukacyjna dla najmłodszych głogowian, którzy mogliby w ten sposób poznać dzieje swojej małej ojczyzny.

RPG: Kiedy odsłonięcie pomnika Pastoriusa i kiedy pojawi się Kasper Elyan?

DCz: Mam nadzieję, że odsłonimy Pastoriusa jeszcze w marcu. Trwają ostatnie prace. Pod koniec roku powinien powstać pomnik Elyana.

RPG: Dlaczego te pomniki są tak ważne?

DCz: Zdaję sobie sprawę z tego, że dla wielu są ważniejsze sprawy. Na pewno parkingi, place zabaw, chodniki czy remonty ulic są dla głogowian istotne, ale pomniki to rzecz, która wzbogaca nasz krajobraz. Mam wrażenie, zwiedzając inne miasta w Polsce, że trochę tej małej architektury u nas brakuje. Głogów ma wspaniałą historię i mamy czym oraz kim się chwalić.

RPG: Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Tomasz Olczak

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto