Szpital Południowy może mieć problemy z finansowaniem

14-05-2019

Chodzi o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na samym początku znajdzie się bowiem poza tak zwaną siecią szpitali. Pieniądze na funkcjonowanie może zdobyć jedynie w konkursach dodatkowych.

Podziel się ze znajomymi
Szpital Południowy może mieć problemy z finansowaniem
Szpital Południowy może mieć problemy z finansowaniem | Źródło: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Braku środków na działalność placówki obawia się część stołecznych radnych. Mówi o tym między innymi przewodniczący komisji zdrowia - Paweł Lech z Platformy Obywatelskiej. Szpital ma zostać bowiem ukończony w najbliższe wakacje, a pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci do lecznicy w przyszłym roku na wiosnę. W najbliższym czasie ma zostać ogłoszony konkurs a dyrektora placówki, a ten zajmie się kompletowaniem wyposażenia i zespołu medyków. Placówka będzie miała bowiem 309 łóżek na dziewięciu oddziałach. Jej budowa w sumie pochłonie 400 milionów złotych.

Najtrudniejszym wyzwaniem może się jednak okazać zdobycie pieniędzy na wykonywanie świadczeń. Miasto bowiem inwestuje w szpital, ale wszelkie badania i zabiegi finansować musi Narodowy Fundusz Zdrowia. Na pewno placówka z Ursynowa nie znajdzie się w sieci szpitali z gwarantowanym finansowaniem, bo do niej mogą należeć jedynie lecznice działające od co najmniej dwóch lat. Jedyną opcją pozostaje start w konkursach na dodatkowe świadczenia.

Mazowiecki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia, że monitoruje sytuację i jest świadom tego, że nowa placówka powstaje. Według urzędników, nie ma się czym martwić. Będą bowiem ogłaszane konkursy uzupełniające. W nich Szpital Południowy będzie mógł startować bez żadnych przeszkód.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto