Naukowcy i studenci UJ mówią "Nie dla plastiku"

16-05-2019

Bez plastiku da się żyć - próbują do tego przekonać naukowcy i studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podziel się ze znajomymi
Plastik
Plastik | fot. Hans/Pixabay
Bez plastiku da się żyć - próbują do tego przekonać naukowcy i studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poprzez akcję "Nie dla plastiku" chcą pokazać, jak dużo szkodliwego materiału wykorzystuje się w restauracjach pakując jedzenie na wynos.

- Wchodząc do lokalu widzimy jednorazowe kubki, jednorazowe sztućce, słomki itd. Ja się tak zastanawiałem, właściwie po co mi ta słomka? Założyliśmy stronę, skonstruowaliśmy ankietę, którą każdy może wypełnić i ona jest dostępna na stronie - mówi Małgorzata Grodzińska-Jurczak z Instytutu Nauk o Środowisku UJ, pomysłodawczyni projektu.

Ankieta składa się z kilku pytań dotyczących opakowań na wynos. Kwestionariusz pomoże naukowcom ustalić skalę problemu. Jak przekonuje jedna ze studentek biorących udział w akcji - warto szukać bardziej ekologicznych rozwiązań. - Wchodząc na zakupy do sklepu nie musimy się martwić o to, że nam plastikowa siatka pęknie, tylko mamy swoją bawełnianą torbę. Kawa zawsze jest ciepła w kubku termicznym - mówi.

Ankieta jest dostępna na stronie niedlaplastiku.pl. Można w niej opisywać usługi restauracji, kawiarni ale też food trucków.
Posłuchaj materiału Dominiki Baraniec:

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto