Autokary pod policyjną lupą

11-06-2019

Gnieźnieńscy policjanci zachęcają do sprawdzania stanu autokarów przewożących dzieci na wycieczki, a w czasie wakacji – na kolonie i obozy. Ich stan z roku na rok poprawia się, ale co roku mundurowi ujawniają nieprawidłowości związane z przewozami autokarowymi.

Podziel się ze znajomymi
policja
policja
Właśnie dlatego funkcjonariusze apelują do organizatorów wycieczek, rodziców i opiekunów o to by zadbali o bezpieczeństwo najmłodszych i zgłosili wcześniej chęć takiej kontroli. Policjanci sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. 
 
Pamiętajmy o ważnych aspektach związanych z wyjazdem!
* Przygotowując wyjazd autokarowy dzieci i młodzieży należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest aby autokar był w nienagannym stanie technicznym a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.
* Pojazd bardzo wyeksploatowany, z bardzo dużym przebiegiem, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.
* Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego.
* Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia.
* Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić z wyprzedzeniem Policji.
* W umowie wynajmu autokaru można zawrzeć klauzulę aby autokar przez wyjazdem był poddany badaniom technicznym na stacji kontroli.
* Jeżeli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę pojazdu i kierowcy to znak, że obawia się ujawnienia nieprawidłowości.
* Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy.

O konieczności przeprowadzenia kontroli warto poinformować policjantów kilka dni wcześniej. Kontrole należy zgłaszać funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Gnieźnie pod nr tel.: 61 426-02-11. Ułatwi to pracę policjantom i pozwoli uniknąć zbędnego oczekiwania.

 
Źródło: KPP Gniezno

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto