Spore zainteresowanie e-parkowaniem

12-06-2019

Do Zarządu Dróg Miejskich zgłosiło się osiem firm, które chcą prowadzić dialog konkurencyjny. Będą proponowały miastu konkretne rozwiązania szyte miarę. To kolejny krok do rewolucji na stołecznych ulicach.

Podziel się ze znajomymi
Spore zainteresowanie e-parkowaniem
Spore zainteresowanie e-parkowaniem | fot. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie
 Miasto planuje wyłonić wykonawcę systemu do końca tego roku. Najpierw jednak musi poznać rynek i oferty. W grę wchodzi bowiem unijne dofinansowanie. Ono obejmie 10 tysięcy miejsc parkingowych, ale docelowo ratusz chce by e-parkowanie obsłużyło ich nawet 30 tysięcy. Zarząd Dróg Miejskich musi ocenić, ile może kosztować budowa zintegrowanego elektronicznego systemu ułatwiającego zalezienie miejsca do parkowania. Ma to być bowiem jedno z niewielu takich rozwiązań na świecie.

Warszawa chce objąć stałym elektronicznym monitoringiem wszystkie miejsca parkingowe w strefie płatnego parkowania. Znajdują się one przy ulicach więc każde musiałoby mieć czujnik. Dodatkowo, urządzenia musiałyby stale być w zasięgu internetu bądź innej sieci, która dawałaby dostęp do informacji o miejscu na bieżąco w czasie rzeczywistym. To potrzebne, by kierowcy mieli aktualne informacje o stanie wolnych miejsc za pośrednictwem mobilnej aplikacji. To z kolei ma zmniejszyć ruch w mieście nawet o 20-30%, bo tyle według wyliczeń urzędników stanowią auta, które krążą w poszukiwaniu parkingu. Przygotowanie systemu do działania może potrwać około dwóch lat. Skorzystamy z niego zatem zapewne najwcześniej pod koniec 2022 roku.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto