Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej wybierają się na pielgrzymkę

12-06-2019

Odwiedzą sanktuarium w Rokitnie koło Błonia. Towarzyszyć im będą rodziny. Dla części szafarzy będzie to dziękczynienie za lata posługi.

Podziel się ze znajomymi
Sanktuarium w Rokitnie koło Błonia
Sanktuarium w Rokitnie koło Błonia | fot. Archidiecezja Warszawska
Pielgrzymka to świętowanie 25-lecia posługi tych, którzy promowani zostali przez kardynała Józefa Glempa. Prymas Polski przyjął ich do grona szafarzy w 1994 roku. To także jego decyzją wydaną w 1991 roku nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej zostali ustanowieni w archidiecezji warszawskiej. Na teren Polski tę posługę wprowadziła zaś Konferencja Episkopatu Polski poprzez instrukcję z 22 czerwca 1991 roku.

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej posługują, jak sama nazwa wskazuje – w sytuacjach nadzwyczajnych. Mogą udzielać Komunii chorym, a także pomagać przy jej rozdzielaniu w kościele, kiedy brakuje duchownych do pomocy, a wiernych jest bardzo dużo. Nadzwyczajnymi szafarzami mogą zostać mężczyźni, którzy ukończyli 35 lat, są żonaci (po ślubie kościelnym) i cieszą się w parafii dobrą opinią. Do posługi posyła ich proboszcz. Przed błogosławieństwem do bycia nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej, muszą przejść kurs przygotowawczy.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto