Rocznica strajków sierpniowych

14-08-2019

Dokładnie 39 lat temu w Gdańskiej Stoczni miały miejsce wydarzenia, które zmieniły bieg historii Polski i Europy.

Podziel się ze znajomymi
źródło: wikipedia.pl
źródło: wikipedia.pl
Była 6:00 rano. Strajk rozpoczęły wydziały K-1, K-3 i C-5. Pomysłodawcą strajku był Bogusław Borusewicz. Poparli go Jerzy Borowczak, Bogdan Felski oraz Ludwik Prądzyński. Później dołączył wydział silnikowy, a do południa strajkował już cały zakład. Na przywódcę strajku wybrano Lecha Wałęsę.

Pierwotnie był to bunt przeciwko rządowym podwyżkom cen żywności, do którego stopniowo dołączano postulaty o charakterze pracowniczym i społecznym. Te spisano 17 sierpnia, tworząc słynne "21 postulatów". Zawarto w nich m.in. żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych, które stanowiły podwaliny pod późniejszy NSZZ Solidarność. Porozumienia kończące strajk podpisano 31 sierpnia.

Polacy już wcześniej sprzeciwiali się władzom komunistycznym; w czerwcu 1956 roku w Poznaniu, w marcu 1968 roku wyszli na ulice całego kraju. W grudniu 1970 roku w Gdańsku zakończyło się to rozlewem krwi (na pamiątkę tamtych wydarzeń powstała m.in. "Ballada o Janku Wiśniewskim"). W sierpniu 1980 roku oczy całego świata były zwrócone ku gdańskim stoczniowcom, w murze komunizmu zaczęły pojawiać się pierwsze szczeliny. Strajk zapoczątkował konkretne zmiany, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w PRL i innych krajach demokracji ludowej z bloku wschodniego. 

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto