Abp Grzegorz Ryś: 75. rocznica likwidacji getta w Łodzi

25-08-2019

Do słów Jezusa "Nie wiem, skąd jesteście. Nie znam was" - odnosił się w kazaniu arcybiskup Grzegorz Ryś. W łódzkiej katedrze metropolita łódzki sprawował mszę świętą związaną z obchodami 75. rocznicy likwidacji getta w Łodzi.

Podziel się ze znajomymi
Abp Grzegorz Ryś: 75. rocznica likwidacji getta w Łodzi
Abp Grzegorz Ryś: 75. rocznica likwidacji getta w Łodzi
Arcybiskup Grzegorz Ryś wyjaśniał, że słowa "nie znam was" odnoszą się do tych, którzy nie poszli z Jezusem, choć On przechodził przez ich miasta.

Bohaterowie, czy antybohaterowie dzisiejszej Ewangelii najwyraźniej z Nim nie idą. "Był taki moment, że byłeś u nas, byłeś w naszym mieście, głosiłeś na naszym placu". Ale najwyraźniej z Nim nie poszli. "Ja nie wiem skąd jesteście, ja tam byłem przez chwilę. Jestem cały czas w drodze. Gdybyście szli ze mną, to bym mógł mówić, że was znam".

ZOBACZ ZDJĘCIA

W nawiązaniu do rocznicy likwidacji getta w Łodzi arcybiskup Grzegorz Ryś przestrzegał przed zatrzymywaniem się w miejscu.

Żyjemy w mieście, które jest miastem 4 kultur. I to nawet jest niesłychanie przyjemne zrobić od czasu do czasu festiwal pod takim tytułem. I na przykład mówić o tym, jak tu się dobrze żyło w okresie międzywojennym; a że w tej katedrze są witraże ufundowane przez żydowskie rodziny. Ale to było lat temu 90. Jezus poszedł dalej.

Po mszy świętej w łódzkiej katedrze otwarta została wystawa "I ciągle widzę ich twarze..." przygotowana przez Centrum Dialogu w Łodzi. Wcześniej nabożeństwa w intencji ofiar getta odprawione zostały w świątyniach niemal wszystkich wyznań chrześcijańskich w Łodzi.

POSŁUCHAJ:
Abp Grzegorz Ryś: "Nie znam was"
Abp Grzegorz Ryś: 4 kultury
Abp Grzegorz Ryś: całe kazanie
Abp Grzegorz Ryś: powitanie

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto