Urlopy zamiast zwolnień. Krakowska huta tnie koszty

09-09-2019

Wolne piątki dla pracowników administracyjnych w krakowskiej hucie. To pomysł ArcelorMittal na ratowanie sytuacji finansowej spółki.

Podziel się ze znajomymi
Krakowska huta
Krakowska huta | Zygmunt Put
Wolne piątki dla pracowników administracyjnych w krakowskiej hucie. To pomysł ArcelorMittal na ratowanie sytuacji finansowej spółki. Do końca roku pracownicy mają wykorzystywać zaległe urlopy, aby skrócić swój czas pracy do czterech dni w tygodniu.

- To wykorzystanie urlopów pozwoliłoby nam na poczynienie oszczędności, ponieważ nie chcielibyśmy dopuścić do konieczności wdrożenia trudniejszej dla nas i drastycznej metody, czyli zwolnień. My nie chcielibyśmy absolutnie zwalniać naszych pracowników - mówi Marzena Rogozik z ArcelorMittal.

Pomysł wolnych piątków dotyczy 700 pracowników huty. To od nich zależy, czy dostosują się do proponowanego rozwiązania, ponieważ pracodawca nie może narzucić nikomu urlopu. "Obawiamy się, że pracownicy ulegną naciskom i zdecydują się na niekorzystne rozwiązanie" - komentuje Krzysztof Wójcik, prezes związku zawodowego pracowników ArcelorMittal.

- Tak czy inaczej pracownicy to, co mają zrobić w pięć dni, będą musieli zrobić w cztery dni. To jest żadna, dla pracowników, oszczędność. Wręcz przeciwnie - dodaje Wójcik.

Od początku roku produkcja stali w Polsce spadła o 8%.
Posłuchaj materiału Łukasza Miłoszewskiego:

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto