Abp Grzegorz Ryś: inauguracja roku akademickiego seminariów duchownych

03-10-2019

O "podniesieniu Księgi" mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki działających w Łodzi seminariów duchownych. W czwartek, 3 października msza św. sprawowana była w łódzkiej katedrze.

Podziel się ze znajomymi
Abp Grzegorz Ryś: inauguracja roku akademickiego seminariów duchownych
Abp Grzegorz Ryś: inauguracja roku akademickiego seminariów duchownych
Arcybiskup łódzki mówił o możliwościach odczytania biblijnego tekstu o "podniesieniu Księgi". Tłumaczył, że jedną z możliwości jest przyznanie - za św. Franciszkiem - że prawda dana przez Boga zawiera się w każdej ludzkiej pracy naukowej.

Boża prawda jest w każdym okruchu ludzkiej wiedzy. Jezus wysyła jeszcze innych, siedemdziesięciu dwóch. Myślę, że fantastycznie w ten obraz wpisuje się uprawianie nauki, poszukiwanie prawdy. Cały świat akademicki jest wpisany w misję siedemdziesięciu dwóch. Są posłani na żniwo. Co będą żniwować? to, co wyrosło właśnie z tych semina veritatis, z tego, co Bóg posiał. W każdej ludzkiej mądrości, w każdym wymiarze ludzkiej kultury. W sztuce, w pięknie. Bóg posiał swoje ziarno i z tego ziarna rośnie plon. Oni idą żniwować, nie idą siać. Idą rozpoznać wszędzie Boga, w każdym okruchu prawdy, w każdym fragmencie sztuki. Wszędzie Go znajdą.
To jest też misja uniwersytecka, misja akademicka, odkrywać prawdę. Nie tyle tworzyć ją, co ją odkrywać. Zbierać, żniwować. Nie siać swoją własną.


ZOBACZ ZDJĘCIA

Po mszy św. uroczystości inauguracji kontynuowane były w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

POSŁUCHAJ:
Abp Grzegorz Ryś: odkrywać prawdę
Abp Grzegorz Ryś: całe kazanie
Abp Grzegorz Ryś: wstęp

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto