Ekumeniczna Szkoła Biblijna: inauguracja

05-10-2019

Jeszcze nie Atlas Arena, ale już duża aula seminarium - mówił biskup Marek Marczak podczas inauguracji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi. W sobotę 5 października rozpoczęły się pierwsze zajęcia. Do Szkoły zapisało się około 230 osób z różnych Kościołów.

Podziel się ze znajomymi
Ekumeniczna Szkoła Biblijna: inauguracja
Ekumeniczna Szkoła Biblijna: inauguracja
Biskup Marek Marczak przypomniał, że początkowo organizatorzy - przedstawiciele diecezji łódzkiej i łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej - myśleli o przygotowaniu sali na 30 osób.

Pierwsze pytanie, jakie się rodziło - to ile osób się zapisze. Taka wersja optymistyczna to było, że potrzebujemy minimum 30 osób, żeby Szkoła mogła zacząć funkcjonować. I do tej liczby szukaliśmy pomieszczenia. Jak wielki jest głód Słowa Bożego, i jednocześnie jak wielki jest głód ekumenizmu w Łodzi i w całej Polsce, przekonaliśmy się w momencie, kiedy ruszyły zapisy przez internet. I już po kilku dniach wiedzieliśmy, że miejsce, w którym mamy się spotykać, nie może być salą na 30 osób. Postawiliśmy sobie cel: 140 osób. I ta liczba też bardzo szybko pękła. I znajdujemy się w największej dostępnej dla Archidiecezji łódzkiej i dla łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej sali w tym mieście, chociaż pewnie są większe, jak Atlas Arena. Ale póki co zostaliśmy tutaj, w Seminarium, w tej naszej tzw. dużej auli.

We wspólnym tytule cyklu spotkań - Ekumeniczna Szkoła Biblijna - najważniejszy jest fakt, że wszyscy jesteśmy uczniami - mówił arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś.

Wydaje mi się, że najważniejsze jest słowo "szkoła". Dlatego, że to słowo nas wszystkich ustawia na tym samym poziomie, tzn. na poziomie uczniów. A to jest słowo, które nas definiuje aż do paruzji. Niezależnie od tego, kto by tu na tej sali słuchał, i kto by tu nie wykładał, tak naprawdę wszyscy jesteśmy uczniami. I dobrze jest, niezależnie od wieku, wybrać się do szkoły. Inaugurując Ekumeniczną Szkołę Biblijną arcybiskup Grzegorz Ryś poprowadził także modlitwę w jej intencji.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Wstęp do pierwszego wykładu Ekumenicznej Szkoły Biblijnej - prof. Kaliny Wojciechowskiej - wygłosił ks. Michał Makula z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.  Zjazdy Ekumenicznej Szkoły Biblijnej odbywają się raz w miesiącu, w soboty, w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Zaczynają się modlitwą o godz. 9.45.
ZOBACZ PROGRAM


CZYTAJ TAKŻE:

POSŁUCHAJ:
Bp Marek Marczak: jeszcze nie Atlas Arena
Abp Grzegorz Ryś: jesteśmy uczniami
Abp Grzegorz Ryś: wystąpienie
Bp Marek Marczak: wystąpienie
Ks. Michał Makula: wystąpienie

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto