Obchody 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Trójmieście

08-11-2019

Mieszkańcy będą moli wziąć udział w wielu atrakcjach.

Podziel się ze znajomymi
źródło: gdansk.pl
źródło: gdansk.pl
W poniedziałek 11 listopada ulicami Gdańska przejdzie siedemnasta już Parada Niepodległości. Inicjatywa jest zorganizowana przez Stowarzyczenie SUM. Uczestnicy parady spotykają się o godzinie 8:30 na Podwalu Staromiejskim, pochód wyruszy o godzinie 9:30. Zakończy go uroczysta msza święta za Ojczyznę, o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej. Ponadto w parku Reagana zostanie posadzonych 101 drzew wiśniowych. 10 i 11 listopada na trasie między Strzyżą a Węzłem Groddecka będzie kursował tramwaj specjalnej linii - 101. To tylko kilka z planowanych wydarzeń, które władze miasta przygotowały dla uczczenia tej szczególnej rocznicy.

Z kolei głównym punktem gdyńskich urodzin Niepodległej będzie międzypokoleniowa Wielka Parada Niepodległości oraz oficjalne uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej. Różne wydarzenia kulturalne upamiętniające to rocznicę rozpoczynają się już dzisiaj, m.in. projekcją filmu "Dawno temu nad Bałtykiem", który przedstawia jak Gdynia wyglądała w 1925 roku. W poniedziałek Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Emigracji będą dostępne dla zwiedzających za darmo. Bilety tego dnia do odebrania w kasie.

Sopocianie uczczą rocznicę paradą zabytkowych pojazdów, przejazdem rowerowym i zatańczonym na Monciaku Polonezem Niepodległości. Rowerzyści ubrani w biało-czerwone elementy strojów będą towarzyszyć kierowcom zabytkowych aut. Z kolei pieszy pochód zakończy się przy Placu Zdrojowym, po którym mieszkańcy Sopotu będą mogli wziąć udział w rodzinnym festynie.


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto