Sztuka teatralna o męczennikach z Poznania

02-12-2019

Spektakl zatytułowany “Piątka” przygotowali klerycy III roku w warszawskim seminarium. Opowiada o pięciu młodych mężczyznach, którzy ponieśli śmierć w czasach drugiej wojny światowej. Przybliża mało znaną historię.

Podziel się ze znajomymi
Sztuka teatralna o męczennikach z Poznania
Sztuka teatralna o męczennikach z Poznania | Źródło: Archidiecezja Warszawska/youtube.com
Bohaterami przedstawienia są: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski. Działali w konspiracji i trafili do więzienia. Tam byli torturowani i ostatecznie zostali ścięci. W 1999 roku zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II w grupie 108 męczenników. Według seminarzystów, w życiu głównych postaci spektaklu szczególnie ważny jest sposób przeżywania czasu w więzieniu. W listach do rodzin pisali o przeżywaniu cierpienia w kontekście wiary, a przed samą śmiercią prosili o modlitwę, aby mogli jak najszybciej spotkać się z Chrystusem.

Klerycy poprzez sztukę chcą pokazać, że można być zwykłym człowiekiem i zostać świętym. Wcale też nie trzeba przeżyć wielu lat, aby dostąpić tej łaski i godności. Poznańska Piątka to mężczyźni w wieku od 19 do 23 lat. Byli tak naprawdę na początku swojej życiowej drogi. Spektakl ma pokazać ich dojrzałość i odpowiedzialne podejście do śmierci. Seminarzyści chcą, by przedstawienie było dziełem ewangelizacyjnym. Reżyserem tegorocznej sztuki jest Ryszard Jabłoński - aktor, reżyser i pedagog teatralny. Premiera będzie 8 grudnia o 20:00, natomiast otwarte spektakle rozpoczną się w sobotę 14 grudnia. Miejsca można rezerwować na stronie internetowej: www.wmsd.waw.pl oraz telefonicznie: 516 905 852.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto