Blokhaus numer 2

03-12-2019

Trwają prace zabezpieczające i remontowe dawnego obiektu fortyfikacyjnego. Kolejny zabytek uratowany.

Podziel się ze znajomymi
Blokhaus nr 2
Blokhaus nr 2
 Dawny budynek Blokhaus nr 2 znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Wały Bolesława Chrobrego i Piastowskiej. Już w 2002 roku objęty został wpisem do rejestru zabytków.

„Obiekt na szczęście jest już remontowany, ponieważ dalsza degradacja groziła tym, że przestałby być użyteczny jako budowla- musiałby być zburzony. Na szczęście wysiłki wielu osób między innymi Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic oraz prezydenta miasta Głogowa, doprowadziły do tego, że został wydany nakaz konserwatorski” – powiedział nam Dominik Jeton, kierownik Centrum Informacji Turystycznej.

Obiekt prawdopodobnie wybudowany został w 1871 roku przez pruskie jednostki saperów fortecznych. Przeznaczony był do obrony drogi w kierunku Wrocławia. Na podobnym obiekcie została wybudowana cerkiew św. Maksymiliana Gorlickiego.

„Zabytek znajduje się pomiędzy fortem gwiaździstym i fosą miejską, idealnie na trasie, w którą będzie można obiekt wkomponować, do zwiedzania. Warto później we wnętrzu wyeksponować, jaką rolę pełnił obiekt. Pokazać jak był ulokowany w tym kompleksie nowożytnych fortyfikacji. Między innymi taka wystawa powinna się w środku, w przyszłości znaleźć” – opowiedział prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Inwestycja pochłonie 235 922,00 złotych z budżetu miasta.


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto