Wywóz śmieci w Zakopanem zdrożeje! "Rozważamy kilka wariantów"

18-12-2019

Mieszkańcy Zakopanego muszą przygotować się na podwyżkę cen za odbiór odpadów. Już wiele podhalańskich samorządów przygotowało nowe taryfy cenowe za odpady.

Podziel się ze znajomymi
Drożej jest już w Nowym Targu
Drożej jest już w Nowym Targu | SatyaPrem/Pixabay
Mieszkańcy Zakopanego muszą przygotować się na podwyżkę cen za odbiór odpadów. Już wiele podhalańskich samorządów przygotowało nowe taryfy cenowe za odpady. Wszędzie oznaczają one podwyżki. Podobnie będzie pod Giewontem. Na razie jednak urzędnicy analizują, o ile trzeba będzie w nowym roku podnieść stawki.

- Myśmy mieli jedne z najtańszych. Chcielibyśmy, żeby jak najmniejszym kosztem mieszkańców zagwarantować ten odbiór, co nie jest takie łatwe. Rozważamy kilka wariantów, żeby rozliczać to względem poboru wody - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Pod Giewontem problem ze śmieciami jest o tyle trudny, że mieszkąńcy miasta produkują dwa razy więcej śmieci niż statystyczny Polak.

- Wskaźnik ilości odpadów na mieszkańca w Zakopanem to jest 730 kilogramów rocznie, gdzie średnia dla Polski to jest 320 kilogramów. To wynika z turystycznego charakteru miasta, mamy dwukrotnie ponad niż w statystycznym polskim mieście - dodaje Monika Jaźwiec ze komunalnej spółki Tesko, która zajmuje się sprzątaniem miasta.

W Nowym Targu ceny już mocno poszły w górę. W stolicy Podhala przy śmieciach segregowanych za jednego domownika trzeba będzie zapłacić 23 zł miesięcznie, a przy śmieciach niesegregowanych - aż 50 zł miesięcznie. Tymczasem w Zakopanem za osobę przy śmieciach segregowanych opłata wynosi 11 zł, a za niesegregowane - 23 zł.
Posłuchaj materiału Łukasza Bobka:

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto