Kryzys w Kościele. Co dobrego może przynieść?

08-01-2020

Statystki dotyczące religijności w Polsce pokazują, że następuje odpływ wiernych z Kościoła. Diecezja koszalińsko- kołobrzeska plasuje się na końcu. Jakie są przyczyny? Jakie działania podejmuje diecezja, by przygotować się na niewystarczającą ilość księży?

Podziel się ze znajomymi
ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej | alg
Prezentacja Rocznika Statystycznego Kościoła katolickiego w Polsce odbyła się wczoraj w Sekretariacie KEP. Zaprezentowane dane za rok 2018. Liczba osób uczestniczących w coniedzielnej Mszy św. jak i przystępujących do Komunii Św. jest na podobnym poziomie, co rok wcześniej.
Wskaźnik dominicantes w 2018 r. wyniósł ponad 38 procent, a communicantes ponad 17 procent. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej – ponad 70 procent, a najniższy m.in. w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 25%. Jakie są przyczyny?

W Polsce mamy ponad 25 tys. księży diecezjalnych oraz ok. 9 tys. zakonnych. W diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej 444, pracujących w ponad 200 parafiach. Na 100 księży przypada 7 alumnów. W związku z odchodzeniem starszych księży, można przypuszczać, że za ileś lat zacznie brakować księży. Jakie działania podejmuje diecezja, by przygotować się na te zmiany?

W całej Polsce o 2% spada liczba chrztów udzielonych w 2018 względem 2017 roku. Ale w naszej diecezji liczba ta wzrosła o 240. Co ważne, liczba urodzeń i chrztów pokrywa się. Podobnie z przystępowaniem do I Komunii św. W naszej diecezji także znaczny wzrost (z 6250) do prawie 10 tys. Czy to tylko wiąże się ze wzrostem urodzeń?

Na te i inne pytania odpowiada ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej w Koszalinie.

Alicja Górska

rozmowa z ks. Wojciechem Parfianowiczem cz.1
rozmowa z ks. Wojciechem Parfianowiczem cz.2

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto