Lawinowa "dwójka" w Tatrach. TOPR ostrzega przed wysokimi wyjściami

09-01-2020

W Tatrach i na Podhalu odwilż. Słupki rtęci pokazuję dodatnie temperatury - zarówno w Zakopanem, jak i w wyższych partiach gór.

Podziel się ze znajomymi
Title: Widok na Tatry z Toporowej Cyrhli / Tatra Mountains, view from Toporowa Cyrhla, Poland
Title: Widok na Tatry z Toporowej Cyrhli / Tatra Mountains, view from Toporowa Cyrhla, Poland | PolandMFA
W Tatrach i na Podhalu odwilż. Słupki rtęci pokazuję dodatnie temperatury - zarówno w Zakopanem, jak i w wyższych partiach gór. W Tatrach powyżej 1600 metrów obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Dlatego ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odradzają wyjścia w wyŻsze partie gór. Uważać także trzeba na szlakach w dolinach.

- Temepratura plusowa podowuje topnienie śniegu, ale jest to takie topnienie na granicy marznięcia. Ten śnieg na powierzchni troszeczkę puszcza, ale tak naprawdę zamienia się w lód - mówi Piotr Konopka, ratownik TOPR. - Zachęcam turystów do zabrania raczków, nakładek przeciwpoślizgowych dla własnego bezpieczeństwa. Szlaki są przetarte do schronisk, także tutaj nie ma problemu - dodaje Anna Zwijacz-Kozica z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Niestety, wysokie temperatury na Podhalu mogą utrzymać się przez najbliższe dni. - Prognozy długoterminowe na najbliższy tydzień nie są zbyt optymistyczne. Co prawda ma przeważać pogoda wyżowa, a więc opadów nie powinno być dużo, ale w ciągu dnia temperatura ma przyjmować wartości dodatnie. Natomiast nocami powinny zdarzać się przymrozki, które na szczęście wyhamują topnienie tej pokrywy śnieżnej - tłumaczy Paweł Parzuchowski ze stacji meteorologicznej w Zakopanem. Według prognoz długoterminowych mróz i śnieg znów mają się pojawić na Podhalu dopiero po 20 stycznia.
Posłuchaj materiału Łukasza Bobka:

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto