Nowoczesny aparat RTG w Krakowie jest, brakuje tylko... chętnych placówek

14-02-2020

To najnowocześniejszy tego typu sprzęt medyczny, ale przez większość czasu się kurzy. Szpital Świętego Ludwika w Krakowie apeluje do innych dziecięcych placówek o współpracę w ramach badań rentgenowskich.

Podziel się ze znajomymi
Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie
Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie | Mach240390
To najnowocześniejszy tego typu sprzęt medyczny, ale przez większość czasu się kurzy. Szpital Świętego Ludwika w Krakowie apeluje do innych dziecięcych placówek o współpracę w ramach badań rentgenowskich. Z nowoczesnego aparatu RTG w krakowskiej lecznicy korzystają pacjenci zaledwie 11 placówek. Ofert współpracy szpital wysłał jednak 170 - w większości bez odpowiedzi.

- Dziennie dzieci z innych ośrodków badamy od 3 do 7, a jesteśmy w stanie na przykład 30-40. Mówimy o tych dzieciach, którym możemy służyć diagnostyką na najwyższym poziomie - mówi Wicedyrektor szpitala świętego Ludwika Piotr Staszak.

W przypadku badań RTG oprócz skierowania potrzebna jest umowa z włascicielem sprzętu. Bez tego placówka wydające skierowanie nie otrzyma zwrotu pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia.

- O tym, w przypadku jakich badań diagnostycznych pacjent sam może wybrać placówkę, decydują przepisy. W zależności od tego, jaka to diagnostyka, czego ona dotyczy, w jakich zakresach świadczeń, te badania są wykonywane w ramach porady - mówi Aleksandra Kwiecień z NFZ.

Aparat rentgenowski w krakowskim szpitalu to dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego wartość to niemal dwa miliony złotych.
Posłuchaj materiału Kuby Paducha:

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto