Liczba uczestników w Mszach świętych znacząco zmalała

16-03-2020

Wierni zastosowali się do wytycznych rządowych i zaleceń biskupa diecezjalnego.

Podziel się ze znajomymi
ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej | alg
Liczba uczestników w Mszach świętych w minioną niedzielę została ograniczona do 50 osób. To zgodnie z wytycznymi rządowymi. Biskup koszalińsko- kołobrzeski Edward Dajczak wydał więc dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii osobom starszym, chorym, rodzinom z dziećmi i wszystkim, którzy obawiają się zakażenia koronawirusem. Jak wierni z diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej zastosowali się do tych wytycznych?

"Diecezjanie zareagowali bardzo odpowiedzialnie. Nie było żadnych problemów. Średnio na Eucharystię przychodziło około 30 osób, a więc wierni skorzystali z dyspensy"- informuje ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej w Koszalinie.
Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii na razie obowiązuje do 29 marca. Oznacza to, że nieobecność na Mszy św. w niedzielę w tym czasie nie jest grzechem.

Według nowego zalecenia wielu biskupów w Polsce, w tym także biskupa koszalińsko- kołobrzeskiego, Komunia św. udzielana ma być tylko na rękę. W portalach społecznościowych pojawiły się wśród katolików krytyczne opinie na ten temat. Stanowisko Kościoła wyjaśnia ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej w Koszalinie: "To nie jest wybór między dobrem a złem, ale to jest wybór pomiędzy sposobami uczynienia dobra, jakim jest przyjęcie Komunii Świętej. Dlatego zachęcam wszystkich, aby się zastosowali do nowych wytycznych, które wynikają ze względów bezpieczeństwa"- mówi ks. Parfianowicz i tłumaczy, że ten sposób udzielania Komunii Św. ma uchronić przed zakażeniem szafarzy.

Dodajmy, że we włoskiej diecezji Bergamo koronawirusem zaraziło się 20 księży, a 6 w minionym tygodniu zmarło.

Więcej w materiale audio.

Alicja Górska


ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii biskupiej w Koszalinie

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto