"Harcuj w domu!" nie tylko dla Skautów Europy

25-03-2020

Nie mogą organizować zbiórek w lesie, ale nie zamierzają się nudzić. Mowa o Skautach Europy, którzy stworzyli projekt "Harcuj w domu!"

Podziel się ze znajomymi
Projekt Skautów Europy "Harcuj w domu!"
Projekt Skautów Europy "Harcuj w domu!" | fb Harcuj w domu
Nie mogą organizować zbiórek w lesie, ale nie zamierzają się nudzić. Mowa o Skautach Europy, którzy stworzyli projekt „Harcuj w domu”.

Codziennie zamieszczają na fb i youtube stworzone przez siebie filmiki. Zaangażowanych jest kilkanaście osób, nie tylko z diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej, ale także z Chojnic, Warszawy czy Rawy Mazowieckiej, a nawet z USA. Podglądających kanał ponad 200.

Skauci zamieszczają codziennie nagrane przez siebie filmiki, w których dzielą się swoimi umiejętnościami manualnymi. Są więc warsztaty gotowania, origami, szycia na maszynie, gry na gitarze, ale nie tylko. Ks. Rafał Dresler ze środowiska pilskiego Skautów Europy codzienne zabiera widzów do "apteki duchowej" i jak sam zachęca "na koronawirusa mamy słowa Jezusa". Prowadzi codziennie o 8.00 rozważania Ewangelii z dnia. Inny ksiądz prowadzi w niedzielę rekolekcje.

Jak zapewnia Izabela Ługowska, akela II gromady słupskiej Skautów Europy, skauting jest możliwy także w domu, bo bycie skautem to nie tylko zbiórki w lesie i mundur. "Pierwsza zasada skautingu- obowiązki harcerza rozpoczynają się w domu. Często o tym zapominamy, a prawdziwy duch harcerski jest wtedy, kiedy w domu bez munduru żyjemy prawem harcerskim"- przekonuje licealistka. "Najważniejsze w tym przypadku są trzy cnoty: szczerość, czystość i ofiarność. Możemy zadbać w domu o relacje z naszą rodziną i pomagać im w pracach domowych. Możemy również w domowym zaciszu rozwijać swoją duchowość"- dopowiada akela. 

Stowarzyszenie Skauci Europy zrzesza w Polsce około 5 tysięcy osób. W diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej to grupa licząca około 250 osób. To propozycja dla dzieci w wieku od 9-12 lat (wilczki), młodzieży w wieku od 12-17 lat oraz dla młodzieży starszej w wieku powyżej 17 lat. Skauting angażuje także rodziców. To propozycja wychowawcza, rozwijająca dzieci i młodzież w różnych sferach: duchowej, interpersonalnej, fizycznej.

"Harcuj w domu!" na profilu fb o tej nazwie oraz na kanale yuotube dostępne nie tylko dla harcerzy.

Alicja Górska


"Harcuj w domu!"

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto