Powstała kapliczka upamiętniająca tragicznie zmarłego ks. Wojciecha Wójtowicza, rektora koszalińskiego seminarium

15-05-2020

Kapliczka stanie przy drodze między Nacławiem a Polanowem, w miejscu, gdzie 13 stycznia tego roku ksiądz Wojciech zginął w wypadku samochodowym.

Podziel się ze znajomymi
Kapliczka na razie znajduje się na Świętej Górze Polanowskiej.
Kapliczka na razie znajduje się na Świętej Górze Polanowskiej. | foto. ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny"
Stworzenie kapliczki zainicjowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Ta myśl pojawiła się zaraz po śmierci ks. Wojciecha Wójtowicza, ówczesnego rektora koszalińskiego seminarium, a wpisała się w większy projekt ojca Janusza Jędryszka, kustosza pustelni na Świętej Górze Polanowskiej.

- Ojciec Janusz ma zamiar "obsiać" nasze Pomorze, które dopiero po II wojnie światowej wyszło z protestantyzmu,  500 kapliczkami, aby przywrócić tym terenom katolicki charakter. Okazało się, że możemy jedną z kapliczek ustawić w miejscu tragicznego wypadku ks. Wojciecha, ku czci Matki Bożej i jego pamięci– mówi ks. Jarosław Kwiecień, obecny rektor WSD.

Kapliczka przedstawia wizerunek Matki Bożej Bolesnej ze Skrzatusza, umieszczony w większej konstrukcji, wyrzeźbionej przez lokalnego artystę- Marka Nowicza z okolic Górki Klasztornej. Znajduje się w niej też tablica, która przypomina o miejscu śmierci księdza Wójtowicza i zawiera krótką modlitwę do Matki Bożej w intencji zmarłego księdza i wszystkich, którzy tamtędy przejeżdżają, o bezpieczeństwo dla nich.

Kapliczka choć gotowa, jeszcze nie znajduje się w docelowym miejscu. – To z bardzo przyziemnego powodu. Po prostu jedno z rosnących tam drzew, ma zostać wycięte i mamy obawy, że w trakcie wycinki mogłoby uszkodzić kapliczkę, więc dla bezpieczeństwa zamontujemy ją dopiero po tych pracach. Potem pojedziemy tam całą społecznością seminaryjną, żeby się pomodlić i pobłogosławić kapliczkę- dodaje rektor Kwiecień.

Kapliczka stanie przy drodze, między Nacławiem a Polanowem, w miejscu, gdzie 13 stycznia tego roku ksiądz Wojciech Wójtowicz zginął w wypadku samochodowym.

MW
ks. Jarosław Kwiecień, obecny rektor WSD w Koszalinie

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto