Papierosy mentolowe zniknęły ze sklepów

21-05-2020

Od 20 maja tego roku sprzedaż popularnych „ mentoli” jest zakazana. To efekt nowych przepisów unijnych.

Podziel się ze znajomymi
Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wszedł w życie.
Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wszedł w życie. | pixabay
Wszystkie „ulepszone” w smaku wersje wyrobów tytoniowych znikają ze sklepowych półek. Nowe przepisy obejmują zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie dotyczy natomiast papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

W Polsce konsumpcja mentolowych wyrobów tytoniowych stanowi blisko 30 proc. rynku.

Eksperci ostrzegają, że myślenie o papierosach mentolowych, jako ''zdrowszych'' niż inne papierosy jest błędne i może poważnie odbić się na zdrowiu.

- Wydaje się, że papierosy mentolowe zawierają mniej tytoniu niż zwykłe papierosy, niestety to jest absolutnie złudne – mówi Elżbieta Michalak z oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie. Popularne „mentole” zawierają tak samo, jak inne papierosy związki chemiczne, rakotwórcze, nikotynę i ciała smołowate. Okazuje się, że mentol ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych do układu oddechowego. Miętowy smak papierosa może sprawiać, że palacze zaciągają się mocniej i wdychają więcej nikotyny — dodaje.

Niestety, po papierosy mentolowe chętniej sięgają osoby, które dopiero wchodzą w ten nałóg.

- Młodzi ludzie postrzegają papierosy mentolowe jako mniej szkodliwe właśnie przez zawartość mentolu. Uważają, że zaczynają przygodę z paleniem papierosów od czegoś łagodnego, ale to nie jest prawdą, bo „mentole” szybciej uzależniają i tak samo szkodzą, jak pozostałe papierosy — podkreśla Elżbieta Michalak z WSSE w Olsztynie.

W Polsce jest ok. 9 milionów palaczy, a ponad 40 proc. z nich to osoby palące tzw. mentole. Czy te osoby planują rzucić palenie po wprowadzeniu zakazu?

- Nie ma co liczyć na to, że po wycofaniu papierosów mentolowych gwałtownie spadnie liczba palaczy. Część poszuka innych papierosów do palenia lub wybierze e- papierosy. Zakaz sprzedaży „mentoli” spowoduje też, że ludzie będą sięgać po papierosy z nielegalnych źródeł, które nie są badane i oficjalnie dopuszczone do obrotu – mówi Michalak.

20 maja 2020 roku zniknęły ze sprzedaży papierosy smakowe, w tym papierosy mentolowe i z mentolową kapsułką, a także tytoń smakowy do samodzielnego skręcania papierosów.

Komisja Europejska stoi na stanowisku, że papierosy powinny mieć smak tylko i wyłącznie tytoniu, bo dodatkowy, przyjemny smak skłania większą ilość osób do palenia.

Pamiętajmy, że palenie jest główną przyczyną raka płuca i powoduje rozwój wielu innych nowotworów.

msz
Papierosy mentolowe zniknęły ze sklepów - relacja Marcina Szydłowskiego

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto