Epidemia koronawirusa pogrąża wielkie wydarzenia

22-05-2020

Pierwszy raz od ponad 20 lat nie odbędzie się inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Została odwołana w związku z epidemią koronawirusa.

Podziel się ze znajomymi
W tym roku nie odbędzie się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem.
W tym roku nie odbędzie się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. | Szymon Tarasewicz
Tegoroczna edycja inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem została odwołana w związku z epidemią koronawirusa. Impreza była zaplanowana na 18 lipca. W tym roku miała mieć charakter wyjątkowy, ze względu na okrągłą, 610. rocznicę pamiętnej bitwy.

- To trudna, ale odpowiedzialna decyzja — tłumaczy Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Musieliśmy ze względu na pandemie odwołać sztandarowy produkt turystyczny Warmii i Mazur. Przygotowanie tego typu imprezy to jest jak zorganizowanie finału Ligi Mistrzów. Gromadzenie w jednym miejscu dziesiątek tysięcy turystów i tysiące uczestników może stanowić potencjalne zagrożenie.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem od 23 lat przyciągała kilkadziesiąt tysięcy widzów. Do walki na polu bitewnym stawało ponad tysiąc rekonstruktorów z Polski i świata. Wydarzeniu towarzyszyło szereg imprez poprzedzających inscenizację bitwy.

- Odbywają się turnieje rycerskie, przygotowywany jest średniowieczny jarmark. To wielka lekcja historii, patriotyzmu i bardzo radosne święto – dodaje Szymon Drej.

Organizatorzy są głęboko przekonani, że na polach Grunwaldu spotkamy się w przyszłym roku.

msz
Nie będzie inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem - relacja Marcina Szydłowskiego

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto