[AUDIO] Bp Włodarczyk podczas święceń kapłańskich: Smucimy się, kiedy jesteśmy świadkami zdrady powołania kapłańskiego

23-05-2020

Święcenia prezbiteratu odbyły się dziś w kołobrzeskiej bazylice. Grono księży w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej powiększyło się o dwóch księży.

Podziel się ze znajomymi
Święcenia prezbiteratu w kołobrzeskiej bazylice
Święcenia prezbiteratu w kołobrzeskiej bazylice | www.bazylika.kolobrzeg.pl
„Smucimy się, kiedy jesteśmy świadkami zdrady powołania kapłańskiego i kiedy słyszymy od ludzi, że nie potrzebują już księży. Dziś się radujemy”- mówił podczas święceń kapłańskich w Kołobrzegu biskup pomocniczy diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej Krzysztof Włodarczyk.

Święcenia prezbiteratu odbyły się dziś w kołobrzeskiej bazylice. Grono kapłanów w diecezji poszerzyło się o dwóch księży: Krzysztofa Szumilasa i Dawida Raka. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji Krzysztof Włodarczyk. Mszę św. koncelebrowali z nim bp Krzysztof Zadarko i bp senior Tadeusz Werno oraz kilkudziesięciu księży. Z racji epidemii liczba uczestników została ograniczona do najbliższej rodziny, przyjaciół.

„Smucimy się, kiedy jesteśmy świadkami zdrady powołania kapłańskiego, porzucenia daru, a czasami się z tym się spotykamy. Smucimy się i ogromny ból ogarnia nasze serce, kiedy kapłan nadużywa zaufania społecznego i krzywdzi niewinne dziecko. Smucimy się, kiedy słyszymy od naszych ochrzczonych sióstr i braci, że nie potrzebują już księdza”- mówił w homilii biskup Krzysztof Włodarczyk. Bp przestrzegał przed niszczącym działaniem smutku. "Smutek jest niebezpieczny, paraliżuje odwagę postępowania w pracy i modlitwie. Smutek ostatecznie jest najgorszym wrogiem życia duchowego"- mówił bp i tłumaczył, co jest antidotum na ten smutek. "Otwórzmy oczy i uszy, a zwłaszcza serca, abyśmy dali się wstrząsnąć tym, co dzieje się wokół nas oraz wołaniem żywego i skutecznego Słowa Jezusa Zmartwychwstałęgo"- wyjaśniał bp. 

Mówił jeszcze, że nie mamy kryzysu powołań kapłańskich, bo to nie Jezus przeżywa kryzys, tylko osoby, które On powołuje. Podkreślił, że tym większa radość z powiększania się grona kapłanów o ks. Krzysztofa i ks. Dawida.

Z racji epidemii, podczas święceń pominięty został gest nałożenia rąk przez obecnych kapłanów oraz znak pokoju z kapłanami.

Więcej w materiale audio. Dźwięki dzięki transmisji uroczystości w www.dobremedia.org

Alicja Górska


bp Krzysztof Włodarczyk, fragmenty homilii
bp Krzysztof Włodarczyk, fragmenty homilii cz.2
bp Krzysztof Włodarczyk, fragmenty homilii cz.3

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto