Światowy Dzień SM - 30 maja

28-05-2020

Tegoroczne hasło wydarzenia: „SM. Więzi, kontakty, relacje” przy epidemii koronawirusa w Polsce nabiera szczególnego znaczenia.

Podziel się ze znajomymi
źródło: pl.freepik.com
źródło: pl.freepik.com
Światowy dzień SM został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Stardnienia Rozsianego w 2017 roku na 30. maja. Ten dzień ma służyć nie tylko osobom, które cierpią na te chorobę, ale także przyczynić się do wzrostu świadomości społecznej. Badania przeprowadzane na przestrzeni ostatnich kilku lat pokazują, że coraz więcej Polaków już wie o istnieniu SM, ale wciąż nie potrafi wskazać co to za choroba i na czym polega.

Stwardnienie rozsiane to choroba, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia układu nerwowego człowieka. Dotyka przede wszystkim młode osoby (średnio w wieku 20. - 40. lat), chociaż coraz częściej jest ona wykrywana u osób nawet niepełnoletnich. Na zachorowanie mogą mieć wpływ kwestie genetyczne a nawet zamieszkiwana strefa klimatyczna - najwięcej chorych na SM mieszka w strefie umiarkowanej.

Przebieg tej choroby u każdego wygląda inaczej. Najczęstszą postacią, występującą także u ludzi młodych, jest postać rzutowo-remisyjna. Rzuty polegają na ostrym wystąpieniu objawów neurologicznych, przykładowo tymczasowym zapaleniu pozagałkowego nerwu wzrokowego, utracie czucia w kończynach itd. Leczenie farmakologiczne pozwala na cofnięcie skutków rzutu, ale nie powoduje, że całkowicie one ustąpią. W ciągu ostatnich kilku lat metody leczenia SM poszły bardzo do przodu, jednak wciąż nie opracowano leku, który wyleczyłby chorego raz na zawsze.
Światowy Dzień SM - 30 maja

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto