Ratownicy WOPR mają dziś swoje święto

29-06-2020

Dzięki nim bezpiecznie czujemy się nad wodą - dziś swoje święto obchodzą ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Czym powinien wyróżniać się ratownik wodny, jak wygląda jego praca i z jakich pomocy technologicznych ratujących życie korzystają dziś WOPR-owcy?

Podziel się ze znajomymi
pixabay
pixabay
Czuwają nad naszym bezpieczeństwem na plaży, nad jeziorem, nad rzeką czy na basenie. Muszą być czujni, uważni, szybcy, sprawni, gotowi na każdą okoliczność. Nieraz od ich pracy zależy ludzkie życie i zdrowie.

Działalność WOPR to nie tylko patrolowanie akwenów wodnych. Ratownicy prowadzą prelekcje i pokazy, podczas których uczą, jak bezpiecznie korzystać z wypoczynku nad wodą, jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia i jak udzielić pierwszej pomocy. Ratownicy WOPR często współpracują z funkcjonariuszami policji.

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em umożliwia aplikacja Ratunek. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. 

Sam Dzień Ratownika Wodnego obchodzony jest od 1927 r. 29 czerwca, bo w tym dniu w Kościele Katolickim przypada Dzień Świętego Piotra Apostoła, patrona ratowników wodnych. To także zazwyczaj pierwszy dzień wakacji. Ratownicy czynni zawodowo bądź pracujący społecznie, nieraz podkreślają, że ta praca daje ogromną satysfakcje i poczucie bycia potrzebnym. Nieustanna gotowość do ratowania ludzkiego życia to niewątpliwie postawa godna pochwały.

Materiał Julii Bednarek

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto