Armatorzy czekają na rozporządzenie ministra

30-06-2020

Wciąż nie ma opublikowanego rozporządzenia ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w sprawie odszkodowań dla armatorów bałtyckich kutrów rekreacyjnych. Szef resortu, Marek Gróbarczyk podpisał dokument 26 czerwca i lada dzień powinien się on ukazać w Dzienniku Ustaw.

Podziel się ze znajomymi
Armatorzy bałtyckich kutrów wędkarskich czekają na pieniądze od rządu.
Armatorzy bałtyckich kutrów wędkarskich czekają na pieniądze od rządu. | pixabay
Armatorzy zajmujący się rybołówstwem rekreacyjnym są w ciężkim położeniu po decyzji władz Unii Europejskiej, które wprowadziły od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza we wschodniej części Bałtyku, także rekreacyjnego. Rygory zostały wprowadzone w związku z fatalnym stanem populacji tego gatunku w wodach Bałtyku.

Protestujący od miesięcy właściciele bałtyckich łodzi wędkarskich domagają się odszkodowania za wprowadzenie zakazu połowów dorsza, rekompensaty dla załóg z tytułu utraty stanowisk pracy i odszkodowania za trwałe wycofanie jednostek rybołówstwa rekreacyjnego z działalności połowowej.

- Dogadaliśmy się z rządem i jeśli w rozporządzeniu znajdą się ustalone postanowienia, to każdy z właścicieli kutra dostanie 200 tys. złotych jednorazowej rekompensaty. To pozwoli nam przetrwać ten rok bez możliwości zarobku - powiedział Radiu Plus Waldemar Giżanowski, prezes stowarzyszenia skupiającego armatorów jednostek wędkarskich w Kołobrzegu.

Sztab kryzysowy armatorów skupionych w Stowarzyszeniu Armatorów Jachtów Komercyjno-Sportowych z Kołobrzegu oraz Bałtyckim Stowarzyszeniu Wędkarstwa Morskiego z Darłowa reprezentuje ponad 100 przedsiębiorców, którzy zatrudniają po dwóch, trzech pracowników i organizują wyprawy dla wędkarzy zajmujących się rekreacyjnie rybołówstwem morskim.

W listopadzie ub.r. w ramach protestu, 92 bałtyckie jednostki wędkarskie przez 2 godziny blokowały porty na środkowym Pomorzu.

Armatorzy czekają na rozporządzenie ministra. Ogłoszenie naboru wniosków o przyznanie wsparcia finansowego dla właścicieli albo armatorów jachtów komercyjnych, z których prowadzone są połowy rekreacyjne, od 8 do 22 lipca.

(posłuchaj naszych rozmówców)

Q
Waldemar Giżanowski
Czesław Hoc, poseł PiS

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto