Jutrzenka Solidarności - historia strajków w wersji hip-hop i współczesna zachęta do solidarności

10-07-2020

Powiedzą o strajkach w konwencji hip-hopu. Wolontariusze z Lublina przygotowują widowisko na 40-lecie Lubelskiego Lipca.

Podziel się ze znajomymi
Jutrzenka Solidarności - historia strajków w wersji hip-hop i współczesna zachęta do solidarności
Jutrzenka Solidarności - historia strajków w wersji hip-hop i współczesna zachęta do solidarności | fb CW Lublin
Protesty z 1980 roku były impulsem do przemian w komunistycznej Polsce. Chcemy je przedstawić także językiem młodych - mówi inicjator wydarzenia, ks. Mieczysław Puzewicz z lubelskiego Centrum Wolontariatu. Stąd pomysł na widowisko w języku hip-hopowym.

W wydarzeniu wezmą udział wolontariusze, mieszkańcy Lublina, a także uczestnicy strajków z 1980 roku. Limitowane ze względu na epidemię spotkanie odbędzie się 16 lipca na Północnym i Głównym Dworcu PKP Lublin. A będzie mieć też pozahistoryczny wymiar.

Widowisku towarzyszy hasło: "Jutrzenka Solidarności", co ma wskazywać także na potrzebę odnowy solidarnościowych postaw. Jak mówi ks. Puzewicz - dziś idea solidarności wymaga aplikacji w innych sferach, m.in. w kontekście pomocy ubogim, uchodźcom, czy bezdomnym.

Podczas Lubelskiego Lipca'80 stanęło blisko 160 zakładów pracy z całej Lubelszczyzny. Ich pracownicy domagali się poprawy sytuacji bytowej, pojawił się też postulat wolnych wyborów do rad zakładowych. Protesty na Lubelszczyźnie wywołały falę sierpniowych strajków na Wybrzeżu.

Materiał: Anna Opasiak
Ks. Mieczysław Puzewicz

Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto