W tym roku mija 76. rocznica Powstania Warszawskiego

31-07-2020

Uroczystości będą mniej huczne niż w poprzednich latach. Uczestniczyć w nich będą przede wszystkim powstańcy. To z powodu koronawirusa.

Podziel się ze znajomymi
Kopiec Powstania Warszawskiego
Kopiec Powstania Warszawskiego | Wikipedia
Oficjalne obchody rozpoczną się w sobotę (1.08) o godzinie 8:30 złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez pułkownika Antoniego Chruściela rozkazu rozpoczęcia Powstania. Następnie o 9:00 składanie pod pomnikiem Mokotów Walczący, o 12:45 uroczystość przy pomniku generała Stefana Roweckiego, o 17:00 hołd dla powstańców przy pomniku Gloria Victis. Nie będzie śpiewania powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego, w zamian zamknięte spotkanie dla powstańców w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pełny program wszystkich wydarzeń i uroczystości znaleźć można na 1944.pl

Warszawski Transport Publiczny uruchomi - jak co roku - dodatkowe linie autobusowe dowożące do miejsc pamięci o Powstaniu Warszawskim. Wszystkie rozpoczną bieg przy Cmentarzu Wojskowym. 912 pojedzie do Cmentarza Wolskiego, 922 do Metra Marymont, 944 na Dworzec Centralny, 970 do Dworca Wschodniego, a 980 do pętli przy Chełmskiej. Szczegóły są na stronie internetowej WTP.

Sporo zmian przygotowano także w ruchu po stołecznych arteriach. W wielu miejscach już nie da się zaparkować. Na czas uroczystości mogą być zamykane ulice: Ostrowiecka, Rakowiecka, Puławska, Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy, Świętojańska, Rynek Starego Miasta, Rycerska, Nowy Dunaj, Podwale, Nowomiejska, Freta, Świętojerska, Plac Krasińskich. Dokładny spis tych zmian w ruchu jest dostępny na stronie internetowej stołecznego ratusza.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni - trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło blisko 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły prawie 180 tysięcy zabitych.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto