Pogrzeb dzieci utraconych 5 września w Pile

31-08-2020

Podczas pogrzebów zbiorowych chowane są prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia

Podziel się ze znajomymi
Pomnik Dzieci Utraconych w Pile
Pomnik Dzieci Utraconych w Pile | www.koszalin.gosc.pl
Jedenasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 5 września w Pile. Pochowane zostaną dzieci zmarłe przed narodzeniem.

Podczas pogrzebu pochowane zostaną dzieci, które zmarły w okresie od października 2019 roku. Z racji epidemii pogrzeb, zaplanowany na marzec, został przełożony na ten termin. Msza św. w intencji rodziców sprawowana będzie o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko. Po Eucharystii dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 168 dzieci utraconych. Teraz pochowanych zostanie 18.

Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

Podczas pogrzebów zbiorowych chowane są prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia. W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

Kolejne pogrzeby dzieci utraconych w Koszalinie, Słupsku, Szczecinku, Wałczu odbędą się w październiku. Terminy nie zostały jeszcze podane.

Rodzice po stracie dziecka mogą wziąć udział w rekolekcjach, które odbędą się w dniach 16-18 października w Domu Pielgrzymka przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Zgłoszenia na numer telefonu 696 918 401 lub mailowo rekolekcje.stratadziecka@gmail.com. Rekolekcje adresowane są nie tylko do rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia, ale także w wyniku choroby, wypadku, samobójstwa.

Alicja Górska
Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto