Lubelski Skansen odtworzył historyczną wiejską zagrodę

16-09-2020

Muzeum udostępnia do zwiedzania nową ekspozycję – zagrodę z Brzezin w sektorze Powiśle. Zabytkowa chałupa została przeniesiona z Brzezin pod Rykami na Lubelszczyźnie, pochodzi z końca XVIII wieku i jest najstarszą ekspozycją w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Podziel się ze znajomymi
Nowa Ekspozycja w Muzeum Wsi Lubelskiej– zagroda z Brzezin
Nowa Ekspozycja w Muzeum Wsi Lubelskiej– zagroda z Brzezin | skansen.lublin.pl
Muzeum udostępnia do zwiedzania nową ekspozycję – zagrodę z Brzezin w sektorze Powiśle. Jest ona ukoronowaniem wieloletniej pracy muzealników lubelskiego skansenu.

Chałupa z Brzezin, zbudowana w 1789 roku. Ekspozycja odnosi się do 1881 roku, kiedy chałupę zamieszkiwała dwupokoleniowa rodzina Jakuba i Agnieszki Gruzów.
Na wystawie zagrody z Brzezin pomieszczono wiele odwzorowań i rekonstrukcji, ale również wprowadzono archaiczne przedmioty z innych subregionów Lubelszczyzny. Wyposażenie izby to proste meble, dla których wzorcem były materiały ikonograficzne pokazujące izby chłopskie z tego okresu. W ten sposób powstały m.in. oba wyrka, stół, ława pod półkę na naczynia oraz ława służąca do spożywania posiłków oraz wykonywania niektórych prac gospodarczych. Ekspozycja ukazuje wczesny okres kształtowania się decorum izby chłopskiej – na stole stoi pasyjka, a na ścianie wisi krzyżyk i ledwie kilka świętych obrazów.

Autorem ekspozycji jest kustosz Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz.

www.skansen.lublin.pl

zs
Mówi kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej - Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz

Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto

Przed chwilą graliśmy:

Sprawdź, co wcześniej graliśmy