Radni zadecydowali - zapłacimy więcej za wywóz śmieci

17-09-2020

23 złote od każdego mieszkańca - to nowa stawka za wywóz odpadów w Krakowie. Zmiany wejdą w życie od listopada. Mieszkańcy, którzy nie segregują śmieci będą musieli zapłacić dwa razy więcej.

Podziel się ze znajomymi
Kosze do segregacji odpadów
Kosze do segregacji odpadów | MPO Kraków
Radni obniżyli stawkę, którą zaproponował prezydent Jacek Majchrowski- 25,51 złotych od osoby. Korektę o ponad 2 złote wniosła dwójka radnych z klubu Kraków dla Mieszkańców: Jan Pietras oraz Łukasz Maślona. Poparły ich Koalicja Obywatelska oraz Przyjazny Kraków. - To jest poprawka, która obniża opłatę za śmieci jeszcze o 4 złote, w sytuacji gdy w gospodarstwie domowym będzie znajdować się kompostownik, chodzi tu o domy jednorodzinne. Druga poprawka mówi, że jeżeli w gospodarstwie domowym będzie pięć lub więcej osób to wtedy każda z nich może liczyć na zniżkę 20% od ustalonej stawki śmieciowej - mówi Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta.

Nowe stawki za wywóz odpadów związane są ze zmianami w polskim prawie. Śmieci zamiast na trzy frakcje, jak wcześniej, są segregowane aż na pięć części, a to powoduje zwiększenie kosztów działania całego systemu.

- Mnoży nam się transport, który musi to obsługiwać, ale co najważniejsze to transport odpadów bio. Jest to zajęcie najmniej dogodne przez co chętnych do zajęcia się tym jest niewielu, a to także zwiększa koszty pracy. Do tego jeszcze są koszty transportu, ponieważ te odpady wywozimy daleko za granicę miasta - tłumaczy wiceprezydent Krakowa- Andrzej Kulig.

Według ostatnich danych miesięczny koszt odbioru odpadów w Krakowie to ponad 16 milionów złotych. Natomiast wpływy z opłaty śmieciowej wynoszą 11 milionów złotych, przez co miasto musiało wziąć krótkoterminową pożyczkę, aby dopłacać do systemu.
Posłuchaj materiału Łukasza Miłoszewskiego

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto