[RELACJA] Jakie tematy poruszano podczas sesji synodu poświęconej rodzinom?

28-09-2020

Małżeństwa i rodziny- to tematyka, której poświęcona była sobotnia sesja synodalna w Koszalinie.

Podziel się ze znajomymi
Sesje w trakcie Synodu Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej
Sesje w trakcie Synodu Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej | alg
W Koszalinie w sobotę odbyła się druga sesja Synodu Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej. Poświęcona była małżeństwom i rodzinom.

W opracowanej przez odpowiednią komisję uchwale, ale także wśród zgłaszanych przez członków synodu spraw, pojawiła się konieczność zmiany sposobu przygotowywania narzeczonych do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Zwracano uwagę na konieczność zorganizowania duszpasterstwa związków niesakramentalnych w największych ośrodkach w diecezji. Uczestnicy zwracali też uwagę na potrzebę towarzyszenia rodzicom, którzy mają za sobą staranie się o dziecko metodą in-vitro, a także rodzinom, w których dzieci odkrywają u siebie skłonności homoseksualne. Zgłoszono też propozycję organizacji rekolekcji dla rodzin bezdzietnych, mających problemy z płodnością. Pojawił się również ważny głos, dotyczący adopcji dzieci i malejącej liczby chętnych do tworzenia rodzin zastępczych. Zdaniem niektórych uczestników synodu, tą sprawą również powinien zająć się Kościół, pomagając rodzinom rozeznać takie powołanie.

Była też mowa o rekolekcjach organizowanych dla rodziców po stracie dziecka, jako formy wsparcia rodzin w kryzysie. Przy tym temacie pojawił się też wątek konieczności organizacji pogrzebów dzieci utraconych w tych miastach diecezji, gdzie jeszcze nie ma odpowiednich procedur pochówku ciał dzieci zmarłych w wyniku poronienia czy martwego urodzenia, pozostawionych z różnych powodów w szpitalach, gdzie  prawdopodobnie są utylizowane.

Sesja synodalna odbyła się w reżimie sanitarnym. Liczba miejsc w auli seminarium duchownego była ograniczona. Zachowane były odstępy, a uczestnicy nosili maseczki. Spora część uczestników brała udział w sesji przez internet.

Alicja Górska

[RELACJA] Sesja synodalna poświęcona rodzinom

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto