100 lat diecezji, 1000 lat chrześcijaństwa

06-10-2020

Diecezja ma 100 lat, ale chrześcijaństwo jest tu od 1000 lat - mówił abp Grzegorz Ryś na zakończenie zebrania Konferencji Episkopatu Polski. We wtorek, 6 października, po obradach w Pabianicach, biskupi spotkali się z mediami.

Podziel się ze znajomymi
Abp Grzegorz Ryś: 100 lat diecezji, 1000 lat chrześcijaństwa
Abp Grzegorz Ryś: 100 lat diecezji, 1000 lat chrześcijaństwa
Za dwudniowe zebranie KEP w Łodzi i Pabianicach, a także za Msze św. odprawiane w kościołach diecezji łódzkiej, dziękował abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Biskupi przyjechali do Łodzi dla uczczenie zbliżającego się 100-lecia diecezji. Abp Ryś podkreślał, że chrześcijaństwo w tym miejscu jest dużo starsze.

ZOBACZ FILM!

Diecezja łódzka to jest diecezja, o której można powiedzieć, że jest nowa i stara. Diecezja rzeczywiście została założona 100 lat temu, erygowana 100 lat temu decyzją papieża Benedykta XV. Ale przecież chrześcijaństwo nie przyszło tu dopiero 100 lat temu, przyszło wcześniej.
Organizacyjnie te tereny należały od początku XI w. do archidiecezji gnieźnieńskiej. I stąd mamy cały szereg takich miejsc w naszej diecezji dzisiejszej, które swój rodowód wywodzą jeszcze ze średniowiecza. Ponad 70 parafii diecezji łódzkiej dzisiejszej zostało erygowanych w średniowieczu. Pabianice to jest miejscowość, która ma 1000-letnią historię.


ZOBACZ ZDJĘCIA

Kończąc wystąpienie abp Grzegorz Ryś wyraził nadzieję, że pozostali polscy biskupi odkryli Łódź i Pabianice, a łódzki Kościół wykonał "dobrą robotę" dla promocji regionu.

POSŁUCHAJ:
Abp Grzegorz Ryś: 100 lat diecezji, 1000 lat chrześcijaństwa
Abp Grzegorz Ryś: cała wypowiedź
Konferencja biskupów

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto