Łączka w Nowej Hucie pozostanie dzika. ZZM wycofuje się z kontrowersyjnej rewitalizacji

15-10-2020

Presja mieszkańców przyniosła efekty. Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu uporządkowania łączki pomiędzy Nowohuckim Centrum Kultury, a os. Centrum E.

Podziel się ze znajomymi
Łączka Nowa Huta
Łączka Nowa Huta | Kuba Kusy
Przypomnijmy, ZZM chciał w tym miejscu utwardzić ścieżki, zamontować oświetlenie i kosze na śmieci. A to nie spodobało się nowohucianom. Ich protest przyniósł efekty - łąka, nosząca obecnie miano Skweru im. Budowniczych Nowej Huty pozostanie dzika, zyska też jej najbliższe otoczenie.

- Posłuchaliśmy głosów mieszkańców, a może nawet nie my, jako ZZM bezpośrednio, bo to w pierwszej kolejności radni, którzy stali za tym zadaniem stwierdzili, że należy ustąpić i posłuchać mieszkańców. W tym wypadku my nie mieliśmy żadnego "ale". Porozumieliśmy się z wykonawcą, że bez żadnych konsekwencji finansowych rozwiążemy umowę za porozumieniem stron - wyjaśnia Jarosław Tabor z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Z takiego obrotu spraw cieszą się mieszkańcy największej dzielnicy Krakowa, w tym nowohuccy  aktywiści, jak Gosia Szymczyk-Karnasiewicz.

- Za sprawą głosów mieszkańców, radnych i mediów zaczęliśmy zajmować się tematem zieleni, pielęgnacji, rewitalizacji terenów zielonych i sposobów, w jakie chcemy z nich korzystać. Czy w sposób bardzo określony, czy swobodny. Dla mnie to wewnętrzne zwycięstwo - mówi.

Jak dodaje Szymczyk Karnasiewicz, smuci fakt, iż w tej sprawie zabrakło wspólnego głosu mieszkańców i radnych, za których sprawą - przegłosowali stosowną poprawkę do budżetu -miało dojść do rewitalizacji.

Pieniądze, które na ten cel zostały zarezerwowane w miejskiej kasie nie pójdą jednak w błoto. ZZM chce za nie opracować koncepcję i wyremontować pomosty na pobliskich Łąkach Nowohuckich, których część z racji fatalnego stanu została zamknięta.

- Zdecydowaliśmy wspólnie z radnymi, że środki przeznaczymy na remont pomostów. W tym roku opracujemy dokumentację projektową, a w przyszłym wystartujemy z remontem - dodaje Jarosław Tabor.
Posłuchaj materiału Kuby Kusego

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto